Jaki: poszkodowani ws. reprywatyzacji mogą składać wnioski o odszkodowania

Polska

Od czwartku można składać wnioski o odszkodowania i zadośćuczynienia dla mieszkańców poszkodowanych w wyniku reprywatyzacji; zaczynamy realizować to, do czego się zobowiązaliśmy - oświadczył w piątek wiceszef resortu sprawiedliwości, szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki. Wiceminister poinformował, że komisja wezwie na marcową rozprawę prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz.

- Tak, jak obiecaliśmy, chcemy przywracać sprawiedliwość. Chcemy, aby komisja działała w sposób skuteczny i realny pomagała ludziom i to właśnie staje się ciałem. Dużo szybciej niż się tego spodziewaliśmy - ocenił podczas piątkowej konferencji prasowej Jaki.

 

Nieruchomości z ostateczną decyzją

 

- Zaczynamy realizować to, do czego się zobowiązaliśmy - podkreślił, wskazując, że od czwartku można składać wnioski o odszkodowania i zadośćuczynienia dla mieszkańców poszkodowanych w wyniku reprywatyzacji.

 

Dotyczy to nieruchomości - jak mówił - w stosunku do których komisja już wydała decyzje i są one ostateczne.

 

Wskazał tu na nieruchomości znajdujące się pod adresami: Poznańska 14, Marszałkowska 43, Nowogrodzka 6a, Nabielaka 9, Noakowskiego 16.

 

"Wnioski muszą być dobrze udokumentowane"

 

Jaki dodał, że wszystkie terminy, w jakich można składać wnioski o odszkodowania i zadośćuczynienia podane są Biuletynie Informacji Publicznej.

 

Zwrócił ponadto uwagę, by składane wnioski były bardzo dobrze udokumentowane. - Aby przedstawić tam dowody na krzywdę, na podniesione czynsze, na ewentualne szykanowanie. Wszystkie te elementy będą brane pod uwagę przez komisję przy podejmowaniu decyzji o ewentualnej wypłacie odszkodowania i o wysokości tego odszkodowania - podkreślił.

 

Szef komisji poinformował jednocześnie, że świadczenia będą wypłacane ze środków m.st. Warszawy, ale też z "tych które zostały zabezpieczone w ramach postępowania egzekucyjnego, które prowadzi komisja".

 

Wezwania dla prezydent i przewodniczącej Rady Miasta

 

Jaki poinformował, że 28 marca w środę odbędzie się pierwsza rozprawa na tzw. zasadach "ogólnych". "Na tę rozprawę zostaną dzisiaj przekazane wezwania dla dwóch osób. Pierwszą osobą będzie Hanna Gronkiewicz-Waltz (wezwana - red.) jeszcze raz, tym razem na nowych zasadach" - powiedział. Jak wyjaśnił, w związku z nowelizacją ustawy o komisji, jeśli Gronkiewicz-Waltz się nie stawi "będzie mogła zostać ukarana i to kwotą wyższą niż w pierwotnej ustawie".

 

- Po drugie w międzyczasie do komisji trafił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który pokazał, że również postępowanie komisji wcześniej, w przypadku wcześniejszych grzywien było słuszne - dodał.

 

Jaki poinformował, że drugą osobą, która otrzyma wezwanie od komisji, będzie przewodnicząca Rady Miasta Stołecznego Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, która - jak dodał - jest przewodniczącą organu, który ma "obowiązek sprawować nadzór i kontrolę nad prezydentem miasta".

 

Malinowska-Grupińska: cześć sprawowania mojego urzędu

 

Ewa Malinowska-Grupińska powiedziała, że "stawi się przed komisję". "Sprawuję publiczny mandat i w związku z tym mam obowiązek odpowiadać na publiczne pytania. Nie oceniam tej komisji w żaden sposób, nie jestem prawnikiem. Uważam to za część sprawowania mojego mandatu" - mówiła.

 

Rzeczniczka Ratusza Agnieszka Kłąb w nie chciała się odnieść do słów Patryka Jakiego ws. wezwania na posiedzenie komisji prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Powiedziała, że "miasto cały czas czeka na uchwalenie ustawy reprywatyzacyjnej, która pomoże mieszkańcom, a którą zapowiadał w październiku ub.r. szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki".

 

1 mln zł kary grzywny

 

Nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 14 lutego br.

 

Nowela przewiduje zwiększenie kar grzywny do 10 tys. zł za pierwsze niestawiennictwo przed komisję weryfikacyjną i do 30 tys. zł za kolejne, a także możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy świadków decyzją prokuratora okręgowego. Komisja weryfikacyjna ma też uzyskać możliwość nałożenia kary grzywny do 1 mln zł na osobę, która dopuściła się pozaprawnych działań wobec danej nieruchomości.

 

Nowe przepisy zakładają wyposażenie komisji weryfikacyjnej w kompetencje prokuratora określone w postępowaniu administracyjnym i cywilnym, ale nie w postępowaniu karnym. W toku prac nad nowelą podkreślano, że chodzi o to, aby komisja miała możliwość wszczynania postępowań zmierzających do wyeliminowania niezgodnych z prawem orzeczeń sądów oraz decyzji organów.

Nowelizowana ustawa zakłada ponadto, że przedmiotem postępowania rozpoznawczego przed komisją mogą być zarówno decyzje ostateczne, jak i nieostateczne. Ponadto, wprowadza nowy rodzaj postępowania - tzw. postępowanie ogólne.

 

PAP, fot. na str. głównej: PAP/Jakub Kamiński

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie