USA oskarżają Rosję o ataki cybernetyczne na sieć energetyczną

Świat
USA oskarżają Rosję o ataki cybernetyczne na sieć energetyczną
Pixabay.com/TheDigitalArtist/CC0 Creative Commons

Administracja USA oskarżyła w czwartek Rosję o ataki cybernetyczne na sieć energetyczną oraz inne "krytyczne elementy infrastruktury", w tym na amerykańskie lotnictwo, sektor nuklearny, przemysłowy oraz wodociągi - poinformowali przedstawiciele rządu USA.

Jak podaje AP, cytując przedstawicieli administracji, rząd USA pomógł poszczególnym firmom pozbyć się złośliwego oprogramowania, które prowadziło "rekonesans sieci" należących do "kluczowych sektorów amerykańskiej gospodarki".

 

FBI, resort bezpieczeństwa narodowego i amerykańskie agencje wywiadowcze ustaliły, że rosyjski wywiad stał za całą serią cyberataków, które rozpoczęły się rok temu.

 

Przedstawiciele administracji powiedzieli dziennikarzom, że rosyjscy hakerzy uzyskali dostęp do systemów komputerowych, przeprowadzili rekonesans systemów kontrolujących "kluczowe elementy gospodarki USA", a następnie usiłowali zamaskować te włamania do sieci, kasując swoje elektroniczne ślady. Nie można jednak wykluczyć, że jeszcze nie wszystkie te cyberataki zostały wykryte.

 

Najpoważniejsze oskarżenie

 

Ministerstwo bezpieczeństwa narodowego zamieściło na swych stronach ostrzeżenie administracji, skierowane przede wszystkim do sektora energetycznego, które ma na celu uzmysłowienie jego pracownikom skali zagrożenia.

 

Administracja określa je jako "trwającą obecnie, zamierzoną operację wdzierania się do sieci energetycznej USA". Jak komentuje AP, jest to jak dotąd najpoważniejsze oskarżenie o atak na amerykańską infrastrukturę wysunięte przez administrację prezydenta Donalda Trumpa.

 

Również w czwartek amerykańskie ministerstwo finansów poinformowało o nałożeniu kolejnych sankcji na Rosję między innymi w związku z domniemaną ingerencją w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku i atakami cybernetycznymi. Nowymi sankcjami objęto 19 osób i pięć organizacji.

 

PAP

paw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie