Skatowany pies Fijo będzie rehabilitowany w Portugalii

Polska
Skatowany pies Fijo będzie rehabilitowany w Portugalii
Polsat News

Pobity, czteromiesięczny szczeniak Fijo będzie rehabilitowany w specjalistycznej klinice w Portugalii.; to najlepsza w Europie placówka, która uczy tzw. chodu rdzeniowego - powiedziała Małgorzata Brzezińska z opiekującej się szczeniakiem Fundacji Judyta.

Pod koniec stycznia piesek został brutalnie pobity przez właściciela, 30-letniego mieszkańca Chełmży. Zwierzę miało m.in. powybijane zęby, złamaną szczękę oraz dotkliwy uraz kręgosłupa, który doprowadził do paraliżu tylnych łap, a także złamanie kości udowej.

 

W połowie lutego szczeniak trafił do kliniki weterynaryjnej w Mazańcowicach koło Bielska-Białej, a wcześniej przeszedł operację w klinice w Boguminie na Zaolziu (Czechy). Teraz czeka go leczenie w Portugalii, Fijo ma tam wyjechać na początku kwietnia.

 

- Pomocy podjęła się Angela Martins z Hospital Veterinario da Arrabida. To jest osoba, która gdy kwalifikuje do swojej terapii, to widzi szansę. Do tego czasu szczeniak pozostanie pod opieką specjalistów z kliniki weterynaryjnej w Mazańcowicach koło Bielska-Białej - wskazała Brzezińska z Fundacji Judyta.

 

Dodała, że obecnie zajmujący się zwierzęciem walczą, by nauczyć go tzw. chodu rdzeniowwego - nieświadomego.

 

- Nie ma czucia głębokiego, więc walczymy o to, żeby piesek mógł samodzielnie trzymać mocz i kał oraz mógł chodzić - pokracznie, ale chodzić. Do tej pory nie wysyłaliśmy żadnych zwierząt do Portugalii, bo Bielsko radziło sobie samo. Większości szczeniaków udawało się pomóc w Polsce. Poza tym koszty takiego wyjazdu są bardzo duże. Nie jestem jednak egoistką i gdy zobaczyłam, że pieniążków wpłacanych przez ludzi jest więcej, to zdecydowałam o szansie dla Fijo, którą jest wyjazd do Portugalii. Nie widzę powodu, żeby na nim oszczędzać. Chciałam mu dać mercedesa wśród lekarzy - powiedziała Brzezińska.

 

"Ludzie cały czas interesują się losem pieska"

 

Według niej, klinika, do której wyjedzie Fijo jest najlepszą w Europie, zajmująca się takimi przypadkami. Są dwie inne - w Austrii i Niemczech, ale one nie zajmują się chodem rdzeniowym. Fundacja nie potrafi jeszcze dokładnie oszacować kosztów leczenia psa, ale konieczne będzie zapłacenie z góry.

 

- Nie obawiam się, że nie będę miała z czego zapłacić, bo ludzie cały czas interesują się losem pieska. Leczenie będzie trwało minimum 3 miesiące. Co będzie dalej? Zobaczymy - stwierdziła.

 

Fijo, który musi jechać do Portugalii samochodem, będzie pod opieką wolontariuszki. Wszyscy zajmujący się nim od styczniowej tragedii podkreślają, że ludzi dobrej woli jest bardzo wielu.

 

- Jesteśmy bodaj jedyną fundacją w Polsce pomagającą szczeniętom. Dodatkowo specjalizujemy się w przypadkach beznadziejnych. Ludzie nas bardzo wspierają. Tym razem wielką rolę odegrały również media. Nie spotkałam się aż z takim szerzeniem pomocy - dodała Brzezińska.

 

Był poszukiwany listem gończym 

 

Sprawcy pobicia psa grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Jak informowała wcześniej prokuratura, o pobitym psie policję zawiadomiła żona podejrzanego. - Ona wraz z dziećmi 27 stycznia była u krewnych. Z pieskiem w domu został jej mąż. Gdy domownicy wrócili do domu, pies był już dotkliwie pobity. Mężczyzna spakował swoje rzeczy i od tamtej pory nikt z bliskich go nie widział. Kolejnego dnia rozpoczęła się batalia policji o ustalenie jego miejsca pobytu - mówił p.o. prokurator rejonowy Toruń-Wschód Marcin Licznerski.

 

Podejrzanego Bartosza D., który był poszukiwany listem gończym, zatrzymano 9 marca w Ostaszewie k. Torunia.

 

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie