Rada Służby Publicznej pozytywnie zaopiniowała projekt noweli ustawy o służbie cywilnej

Polska
Rada Służby Publicznej pozytywnie zaopiniowała projekt noweli ustawy o służbie cywilnej
Polsat News

- Rada Służby Publicznej pozytywnie zaopiniowała projekt noweli ustawy o służbie cywilnej przewidujący m.in. likwidację nagród dla ministrów i sekretarzy stanu oraz przeniesienie wiceministrów w randze podsekretarzy do służby cywilnej - poinformował przewodniczący RSP Tadeusz Woźniak.

Jak relacjonował polityk Solidarnej Polski (klub parlamentarny PiS) czwartkowe posiedzenia Rady trwało niespełna dwie godziny, a dyskusja nad projektem była bardzo ożywiona.

 

- Ostatecznie podczas jawnego głosowania Rada przyjęła uchwałę pozytywnie opiniującą ten projekt, choć z zastrzeżeniami do dwóch kwestii - poinformował Woźniak.

 

Jak dodał RSP wyraziła w uchwale zastrzeżenia co do zapisów projektu wyłączających szefa Służby Cywilnej z odpowiedzialności dyscyplinarnej.

 

Zapis dotyczący likwidacji nagród wzbudził wątpliwości

 

- Zwróciliśmy uwagę na to, że w Korpusie Służby Cywilnej nie może być osoby wyłączonej spod jakiejkolwiek odpowiedzialności dyscyplinarnej. Ten zapis powinien być doprecyzowany - oświadczył Woźniak.

 

Jak dodał drugą wątpliwością RSP był zapis w projekcie dotyczący likwidacji nagród, jeśli chodzi o ministrów i sekretarzy stanu.

 

- Zwróciłem uwagę, że ten zapis może być nieprecyzyjny gdyż poza nagrodami uznaniowymi - o które chodzi autorom projektu - są też nagrody jubileuszowe. Ponadto przy niektórych odznaczeniach czy odznakach resortowych jest wskazane, iż odznaczenie jest nagrodą. To oznacza, że obecny zapis w projekcie wyłączałby takie osoby z otrzymywania odznaczeń - powiedział.

 

- Dlatego Rada uznała, że należy doprecyzować ten zapis projektu, jeśli chodzi o kwestię tego jakich nagród nie mogą otrzymywać ministrowie i sekretarze stanu - wskazał Woźniak.

 

W środę szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że projektem w piątek ma się zająć Komitet Stały Rady Ministrów.

 

Zmiany w przepisach

 

Likwidacja nagród dla ministrów i sekretarzy stanu; przeniesienie wiceministrów w randze podsekretarzy do służby cywilnej, a także umożliwienie sekretarzom stanu będącym parlamentarzystami pobierania 60 proc. uposażenia posła lub senatora - przewiduje projekt zmian w ustawie o służbie cywilnej przygotowany w KPRM.

 

Jak wynika z projektu przygotowanego przez KPRM członkom Rady Ministrów, sekretarzowi stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i w ministerstwie oraz Szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie przyznaje się nagród.

 

Ponadto stanowiska podsekretarzy stanu w KPRM i w ministerstwach będą wyższymi stanowiskami w służbie cywilnej.

 

W projektowanych przepisach przewidziano też, że sekretarzom stanu będącym parlamentarzystami będzie przysługiwać również 60 proc. uposażenia posła lub senatora. Projekt przewiduje stosowne zmiany w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora. "Poseł lub senator, będący członkiem Rady Ministrów albo powołany na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów albo w ministerstwie, otrzymuje uposażenie w wysokości 60 proc. uposażenia" - głosi projektowany przepis.

 

Większość zapisów projektu miałaby wejść w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia.

 

"My chcemy o tym rozmawiać otwarcie"

 

W czwartek Dworczyk tłumaczył propozycje zmian w rządzie próbą zmiany "filozofii funkcjonowania rządu". Jego zdaniem dzięki zmianom legislacyjnym "podsekretarze stanu przejdą z korpusu politycznego do służby cywilnej z wszystkimi tego konsekwencjami". - Wierzymy, że najlepsi fachowcy będą po zmianie większości parlamentarnej pracowali nadal w rządzie - dodał w radiowej Jedynce.

 

Dworczyk pytany o wynagrodzenia wiceministrów po ich przejściu do służby cywilnej odpowiedział, że "będą wynagradzani dokładnie na tych samych zasadach, jak inni urzędnicy".

 

Jego zdaniem "to, jak ma funkcjonować, w jakim kształcie, w jakim modelu (...) polski rząd powinno być dyskusją ponadpartyjną". Wskazał, że "przez wiele lat nikt nie miał odwagi podjąć tego tematu".

 

- My chcemy o tym rozmawiać otwarcie - mówił Dworczyk. - Chcemy rozmawiać o modelu, który będzie dobry dla państwa, niezależnie od tego, jaka większość polityczna w Sejmie będzie funkcjonowała - zaznaczył. Wyraził nadzieję, że "taki dialog na poziomie parlamentu odbędzie się".

 

Na początku tygodnia premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisje 17 wiceministrów i zapowiedział ogłoszenie kilku kolejnych dymisji w ciągu dwóch tygodni. Z kolei w ubiegłym tygodniu szef rządu zapowiedział, że w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy chce zredukować liczbę ministrów i wiceministrów o 20-25 proc. Premier zapowiedział też likwidację wszelkich nagród, premii dla ministrów i wiceministrów, a także, że podsekretarze stanu mają przejść do grupy urzędników służby cywilnej.

 

Premier zadeklarował wówczas, że zmiany w wynagrodzeniu będą możliwe jedynie w przypadku podsekretarzy stanu, w związku z ewentualnym przesunięciem ich do służby cywilnej. Natomiast sekretarze stanu, którzy pełnią mandat poselski - jak zadeklarował - mogliby otrzymywać część swojego uposażenia parlamentarnego.

 

PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie