Polska potępiła "bezprecedensowy atak" w Salisbury

Świat

Ambasador RP w ONZ Joanna Wronecka występując w środę podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ "potępiła bezprecedensowy atak z użyciem środka paralityczno-drgawkowego" dokonany na terytorium Zjednoczonego Królestwa.

Ambasador Wronecka występując podczas zwołanego na prośbę Zjednoczonego Królestwa posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ podkreśliła w środę, że atak zmierzający do "zamordowania Siergieja Skripala i jego córki Julii Skripal z narażeniem życia niewinnych obywateli" był pierwszym przypadkiem użycia broni chemicznej na terytorium Europy od zakończenia II wojny światowej.

 

"To pogwałcenie prawa międzynarodowego"

 

Ambasador Wronecka wskazała w swoim wystąpieniu, że "po nieprzerwanym stosowaniu broni chemicznej w Syrii" użycie substancji chemicznej podczas próby zamordowania byłego agenta wywiadu rosyjskiego GRU i jego córki, "jest kolejnym wyraźnym przypadkiem pogwałcenia prawa międzynarodowego i zasad Konwencji o zakazie produkcji, rozwoju i użyciu broni chemicznej".

Ambasador Polski w ONZ podkreśliła, że "Polska zawsze opowiadała się przeciw stosowaniu broni chemicznej" i wyraziła "pełną solidarność ze społeczeństwem i władzami Wielkiej Brytanii" oraz gotowość Polski "do wspierania naszego bliskiego sojusznika i europejskiego partnera w prowadzonym dochodzeniu".


Stała przedstawicielka Polski w ONZ, wezwała "władze Rosji do udzielenia odpowiedzi na pytania Zjednoczonego Królestwa i podjęcie właściwej współpracy z OPCW (Organization for the Prohibition of Chemical Weapon - Organizacją ds. Zakazu Broni Chemicznej - red.) w tej sprawie".

 

"USA uważa, że Rosja jest odpowiedzialna za atak"

Ambasador RP w ONZ w przeciwieństwie do Nikki Haley, stałej przedstawicielki USA w ONZ, wstrzymała się przed jednoznacznym obarczeniem Rosji odpowiedzialnością za dokonanie 4 marca próby zamordowania w Salisbury byłego agenta wywiadu rosyjskiego i jego córki.

 

Ambasador USA Nikki Haley w swoim wystąpieniu podczas tego samego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w środę powiedziała, że "Stany Zjednoczone uważają, że Rosja jest odpowiedzialna za atak na dwie osoby w Zjednoczonym Królestwie przy użyciu wojskowego środka paralityczno-drgawkowego."

 

Wielka Brytania wydali 23 rosyjskich dyplomatów. Zapraszamy do obejrzenia materiału Wydarzeń.

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze