Budowali lokale w ramach programu Mieszkanie plus. Ogłosili upadłość

Biznes
Budowali lokale w ramach programu Mieszkanie plus. Ogłosili upadłość
Zdjęcie ilustracyjne/Polsat News

W Pruszkowie (woj. mazowieckie) miało powstać 329 mieszkań z przeznaczeniem na program Mieszkanie plus. Lokale pod wynajem miała wybudować Korporacja Budowlana Dom Sp. z o.o., jednak pod koniec lutego firma złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości.

Prace budowlane prowadzone przez KB Dom zostały wstrzymane. Jak informują władze Pruszkowa, inwestycja zostanie dokończona, jednak już nie w ramach rządowego programu. - Jesteśmy w kontakcie z tą firmą; informują nas, że są przedsiębiorstwa zainteresowane zakupem. Mieszkania tam powstaną, ale już nie w programie Mieszkanie plus, tylko w trybie deweloperskim – powiedział TOK FM wiceprezydent Pruszkowa, Andrzej Kurzela.

 

"Ryzyko realizacji inwestycji ponosił deweloper"

 

Inwestycje w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. Rzecznik prasowa BGKN Ewa Syta, w mailu wysłanym do TOK FM podkreśliła, że "inwestycje realizowane przez BGK Nieruchomości mają charakter komercyjny i nie zakładają jakiegokolwiek wsparcia z pieniędzy publicznych". Rzeczniczka wytłumaczyła, że jednym z modeli inwestycyjnych jest zakup od dewelopera gotowych mieszkań, które później będą wynajmowane osobom gorzej sytuowanym, na preferencyjnych warunkach. "Ryzyko realizacji inwestycji, w tym wybór generalnego wykonawcy, ponosił deweloper" – zaznaczyła Syta.

 

BGKN ma w przygotowaniu ponad 25 tys. mieszkań, z czego ponad 2 tys. w budowie. Łączna wartość przygotowywanych inwestycji przekracza 6 mld zł. Inwestycje są realizowane m.in. w oparciu o projekty modelowego domu wielorodzinnego, nagrodzone w ogólnopolskim konkursie architektoniczno-urbanistycznym.

 

TOK FM, PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie