Bośnia i Hercegowina zakazuje wstępu przywódcom "Nocnych Wilków"

Świat
Bośnia i Hercegowina zakazuje wstępu przywódcom "Nocnych Wilków"
Polsat News

Bośnia i Hercegowina zakazała wstępu w przyszłym tygodniu na swoje terytorium przywódcom rosyjskiego klubu motocyklowego "Nocne Wilki" ze względów bezpieczeństwa - poinformowały w czwartek bośniackie media. "Nocne Wilki" objęte są amerykańskimi sankcjami. Sankcje USA nałożyły na klub w 2014 roku za udział jego członków w destabilizacji Ukrainy.

Nocne Wilki zapowiadały objazd wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny (BiH) autonomicznej Republiki Serbskiej. Miała to być część rajdu pod hasłem "Rosyjskich Bałkanów". Zdaniem władz BiH organizatorzy rajdu kierują się motywami politycznymi, a nie turystycznymi.

 

Minister bezpieczeństwa Dragan Mektić powiedział w tym tygodniu agencji Reutera, że przywódcy bośniackich Serbów chcą wykorzystać Nocne Wilki do zastraszenia oponentów prezydenta Republiki Serbskiej Milorada Dodika przed październikowymi wyborami.

 

Bośnia zakazem wstępu na swoje terytorium objęła lidera klubu Aleksandra Załdostanowa i szefa serbskiego odgałęzienia klubu Saszę Savicia. Mieli oni zamiar wjechać do BiH 20 marca.

 

Obaj figurują jako objęci zakazem wjazdu w naszej bazie danych - podał Zoran Galić, szef bośniackich pograniczników, cytowany przez wydawany w Sarajewie dziennik "Dnevni Avaz".

 

Święto Republiki Serbskiej 

 

Także Dodik jest objęty amerykańskimi sankcjami w związku z podejmowaniem przezeń działań naruszających porozumienie z Dayton. Głównym powodem nałożenia sankcji na przywódcę bośniackich Serbów jest zorganizowanie we wrześniu 2016 r., wbrew opinii Trybunału Konstytucyjnego, referendum w sprawie ustanowienia w dniu 9 stycznia święta Republiki Serbskiej, a następnie przeprowadzenie pierwszych jego obchodów.

 

Data święta nawiązuje do 9 stycznia 1992 roku, kiedy została jednostronnie proklamowana Republika Serbska w BiH. Trzy miesiące później rozpoczęła się w Bośni i Hercegowinie wojna trwająca do 1995 roku, która pochłonęła życie 100 tys. ludzi.

 

Przeprowadzenie referendum zostało uznane za sprzeczne z prawem i spotkało się z ostrą krytyką Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej obawiających się naruszenia kruchej równowagi między grupami etnicznymi w BiH.

 

"Państwo bezużyteczne", "chybiony pomysł"

 

Na mocy porozumienia pokojowego z Dayton Bośnię i Hercegowinę, która wydzieliła się z Jugosławii w 1992 roku, tworzą Republika Serbska i federacja chorwacko-muzułmańska. Obie autonomiczne jednostki połączone są słabym rządem centralnym z siedzibą w Sarajewie.

 

Dodik, atakujący od lat struktury państwowe BiH, twierdzi, że jest ona państwem "bezużytecznym", "chybionym pomysłem międzynarodowym", "potworem, który nie działa".

 

Podczas wojny na Bałkanach po stronie Serbów walczyli rosyjscy ochotnicy. Według czasopisma "Żurnal" wydawanego w Sarajewie Nocne Wilki miały podczas wizyty w Republice Serbskiej spotkać się z Dodikiem. Według tego pisma w organizacji wizyty pomagała rosyjska ambasada.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie