Sąd: stawki za odholowanie aut w Warszawie w 2017 roku ustalone niezgodnie z prawem

Polska
Sąd: stawki za odholowanie aut w Warszawie w 2017 roku ustalone niezgodnie z prawem
Polsat News

Uchwała ustalająca stawki za odholowanie pojazdów w 2017 r. została podjęta niezgodnie z przepisami i jest nieważna - orzekł w środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który rozpatrywał sprawę RPO. Wyrok jest nieprawomocny.

Sąd uznał, że Rada Warszawy, ustalając stawki za odholowanie w wysokości bliskiej maksymalnym stawkom określonym w obwieszczeniu ministra finansów, nie przeanalizowała rzeczywistych kosztów. WSA podzielił zastrzeżenia RPO, który wskazywał na brak stenogramu z narady w sprawie wysokości opłat i brak uwzględnienia rozważań w tej sprawie w uchwale.

 

Sąd zwrócił też uwagę, że Rada Warszawy w uzasadnieniu uchwały użyła argumentu utrzymania dotychczasowych wpływów budżetowych, podczas gdy warunek fiskalny nie mógł być podstawą uchwalania stawek za odholowanie.

 

"Argumenty fiskalne były pozaustawowe"

 

- Wskazywaliśmy, że w uchwale nie było argumentów merytorycznych, a argumenty fiskalne, którymi kierowała się Rada, były pozaustawowe - powiedział po ogłoszeniu wyroku Tomasz Schabowski z biura RPO.

 

Reprezentujący władze miasta mec. Andrzej Gruszka powiedział, że z decyzją o złożeniu kasacji do NSA ratusz czeka na pisemne uzasadnienie wyroku.

 

Gdyby NSA utrzymał w mocy orzeczenie WSA, obywatele, którzy zapłacili za odholowanie auta, mogliby występować o zwrot opłaty.

 

W ubiegłym tygodniu WSA stwierdził nieważność uchwały rady Warszawy o wysokości opłat za odholowywanie nieprawidłowo zaparkowanych samochodów w stolicy w roku 2016. W sprawie dotyczącej roku 2015 sąd oddalił skargę rzecznika praw obywatelskich.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie