"Porównania do hitlerowców niech pan schowa w swoją kieszeń brudną". Awantura w "Tak czy Nie"

Polska

Autorzy programu wyemitowali krążący po sieci film, na którym przeciwnicy Parady Równości krzyczą m.in. "sodomici precz z ulicy". Na nagraniu widać posła koła Wolni i Solidarni Adama Andruszkiewicza. - Hitlerowcy też krzyczeli tak do gejów, a następnie gazowali ich w Oświęcimiu - powiedział oburzony nagraniem Michał Szczerba z PO, co wywołało zdecydowaną reakcję obecnego w studiu Andruszkiewicza.

Upubliczniony film pochodzi z 2009 r.  Andruszkiewicz przyznał, że widział go wcześniej i rozpoznaje siebie, ale "nie ma za co przepraszać, bo nikomu żadnej krzywdy nie zrobił".  

 

- Miałem 19 lat, to była legalna, uliczna demonstracja. Możemy polemizować, czy wznoszone hasła były dla kogoś kulturalne (na filmie słychać jeszcze inne obraźliwe okrzyki - red.), ale demonstrowaliśmy pokojowo. Ja byłem wtedy nastolatkiem. Kiedy jestem posłem, wiem, że takiego języka się nie używa - tłumaczył Andruszkiewicz.

 

Szczerba przekazał, że w studiu po raz pierwszy zobaczył ten film. Ocenił, że być może złoży zawiadomienie do prokuratury dotyczące używania języka nienawiści.

 

"Proszę nie pluć na mnie hitlerowcami"

 

- Hitlerowcy też krzyczeli do gejów "sodomici precz z ulicy", a następnie gazowali ich w Oświęcimiu - powiedział Szczerba. 

 

- Porównania do hitlerowców niech pan schowa w swoją kieszeń brudną, proszę nie pluć na mnie hitlerowcami. Niech pan się puknie w głowę, jak można porównywać posła RP do hitlerowca - zareagował Andruszkiewicz.

 

- Nie, ja mówię o tym, że takie hasła funkcjonowały w innych systemach - wyjaśnił Szczerba. 

 

- Jest pan niepoważny, porównywać kogoś do morderców, którzy dokonali Holokaustu, ludobójstwa - wtrącił Andruszkiewicz.

 

- Słowa mają swoje konsekwencje. Pan powiedział słowa, które nie powinny paść i powinien pan za to przeprosić - odparł poseł PO. 

 

Poseł koła Wolni i Solidarni nie dał się przekonać i stwierdził, że nie ma za co przepraszać. - Zaraz będziemy wszystkim szukać w życiorysach, co robili, jak mieli 18 lat i zobaczymy, co z tego wyniknie - dodał. 

 

Polsat News

ml/prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie