Debata w PE po zabójstwie Jana Kuciaka. Europosłowie apelują o szybkie wyjaśnienie sprawy

Świat
Debata w PE po zabójstwie Jana Kuciaka. Europosłowie apelują o szybkie wyjaśnienie sprawy
PAP/EPA/PATRICK SEEGER

W Parlamencie Europejskim odbyła się w środę debata nt. bezpieczeństwa dziennikarzy w UE, w reakcji na zabójstwo słowackiego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej. Europosłowie zaapelowali o szybkie wyjaśnienie sprawy.

W debacie wziął udział unijny komisarz ds. unii bezpieczeństwa Julian King. Jak powiedział, szef KE Jean-Claude Juncker i wszyscy komisarze zgadzają się co do tego, że priorytetem musi być dokładne i niezależne dochodzenie w tej sprawie i postawienie przed wymiarem sprawiedliwości winnych zabójstwa. - Apelujemy do władz słowackich, by dochodzenie odbyło się szybko - oświadczył. Dodał, że Europol, czyli policyjna agencja Unii Europejskiej z siedzibą w Hadze, jest w stanie wesprzeć śledztwo.

 

Europoseł Claude Moraes (Socjaliści i Demokraci), który wziął udział w niedawnej delegacji PE na Słowację w związku z zabójstwem Kuciaka, zaznaczył, że "zamach wstrząsnął Słowacją". Jak powiedział, priorytetem jest przeprowadzenie dochodzenia ws. morderstwa. - Wiemy, że otrzymywał on pogróżki. Ważne, by dochodzenie przeprowadziły wspólnie Eurpol i policja słowacka. Tylko w ten sposób przekonamy obywateli, że jest to śledztwo uczciwe i otwarte - dodał.

 

Ivan Stefanec (EPL) powiedział, że należy wzmocnić ochronę dziennikarzy w UE. Zaproponował, aby program praktyk dla dziennikarzy w UE nazwać nazwiskiem Kuciaka.

 

Międzynarodowe śledztwo

 

W debacie wziął też udział europoseł Ryszard Czarnecki (PiS, EKR), który również był członkiem delegacji na Słowację. Jak powiedział, rząd Słowacji już umiędzynarodowił śledztwo w tej sprawie, ponieważ zaprosił do współpracy FBI, Scotland Yard i Interpol. - Prezydent Słowacji, z którym się spotkaliśmy, zapraszał UE do interesowania się sprawą - powiedział.

 

Parlament uczcił pamięć Jana Kuciaka i Martiny Kusznirovej minutą ciszy na sesji plenarnej 28 lutego. Przewodniczący PE Antonio Tajani zdecydowanie potępił morderstwa. Zaapelował o gwarancje wolności prasy i wezwał władze słowackie do wyjaśnienia sprawy.

 

27-letni Kuciak, dziennikarz śledczy portalu Aktualne.sk i 27-letnia Kusznirova zostali zastrzeleni w ich domu w miejscowości Velka Macza w kraju (województwie) trnawskim na południowym zachodzie Słowacji. Policja i prokuratura uważają, że najbardziej prawdopodobną przyczyną zbrodni były demaskatorskie artykuły Kuciaka. W swym ostatnim, niedokończonym reportażu opisał on działalność włoskich siatek przestępczych na terenie Słowacji oraz obecność osób bliskich włoskiej organizacji mafijnej 'Ndrangheta w otoczeniu premiera Fico.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze