Dyrektorzy placówek wychowawczych podejrzani o znęcanie się nad dziećmi. Mieli je bić i upokarzać

Polska
Dyrektorzy placówek wychowawczych podejrzani o znęcanie się nad dziećmi. Mieli je bić i upokarzać
Oixabay/Myriam-Fotos
Zdjęcie ilustracyjne

Do 8 lat więzienia grozi dwóm dyrektorom w pomorskich placówkach wychowawczych - opiekuńczo-wychowawczej w Sucuminie oraz w Rodzinnym Domu Dziecka w Starogardzie Gdańskim - podejrzanym o znęcanie się fizyczne i psychiczne nad 17 wychowankami. O postawieniu zarzutów poinformowała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, Grażyna Wawryniuk.

- W oparciu o zebrany materiał dowodowy ustalono, że w okresie od 2010 roku do listopada 2016 roku dyrektorzy obu placówek, wspólnie i w porozumieniu znęcali się fizycznie i psychicznie nad pozostającymi wobec nich w stosunku zależności 17 wychowankami, nieporadnymi z uwagi na wiek - wyjaśniła Wawryniuk.

 

Znęcanie miało polegać m.in. na uderzaniu po twarzy i głowie rękoma oraz przedmiotami, kopaniu, znieważaniu słowami, szarpaniu za odzież i popychaniu, ciągnięciu za włosy, upokarzaniu poprzez wypominanie pochodzenia dziecka oraz zakazywaniu i uniemożliwianiu podopiecznym jedzenia pomiędzy głównymi posiłkami, jak również niezapewnienie im pełnowartościowych dań.

 

Odmówili złożenia wyjaśnień 

 

Podejrzani nie przyznali się do zarzutów i odmówili złożenia wyjaśnień.

 

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z wychowankami, poręczenia majątkowego w kwocie 10 tys. zł oraz nakazu powstrzymania się od działalności związanej z prowadzeniem placówek opiekuńczych.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie