Czarna lista rajów podatkowych wg UE. Wśród nich kraj, który miał się nazywać San Escobar

Biznes
Czarna lista rajów podatkowych wg UE. Wśród nich kraj, który miał się nazywać San Escobar
Flickr/JD Lasica

Bahamy, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych oraz Saint Kitts i Nevis zostały we wtorek dodane przez ministrów finansów krajów członkowskich do unijnej czarnej listy rajów podatkowych. Ten ostatni niewielki wyspiarski kraj na Morzu Karaibskim jest Polakom znany dzięki b. szefowi MSZ. To Witold Waszczykowski nazwał go bowiem San Escobar.

Z unijnego zestawienia ministrowie wykreślili: Bahrajn, Wyspy Marshalla i Saint Lucię. Trafiły one na tzw. szarą listę, na której znajdują się reżimy podatkowe nieprzestrzegające unijnych standardów unikania opodatkowania, ale zobowiązujące się do zmiany swoich praktyk.

 

- Cieszę się, że coraz więcej jurysdykcji, które umieściliśmy w grudniu na liście składa zobowiązania do anulowania swoich polityk podatkowych, które wywoływały nasze zaniepokojenie - podkreślił minister finansów sprawującej prezydencję Bułgarii Władisław Goranow.

 

M.in. Guam, Namibia, Palau

 

Początkowa czarna lista utworzona pod koniec 2017 roku zawierała 17 obszarów, ale już po miesiącu została zaktualizowana.

 

Obecnie, po kolejnych zmianach, znajduje się na niej dziewięć krajów. Pozostałe sześć to: Samoa Amerykańskie, Guam, Namibia, Palau, Samoa oraz Trynidad i Tobago.

 

Goranow zaapelował do władz państw pozostałych na liście, aby zmieniły swoje podejście dotyczące sfery podatkowej. - Naszym celem jest osiągnięcie optymalnej przejrzystości podatkowej na całym świecie - oświadczył minister.

 

San Cristobal y Nieves

 

Wszystkie zobowiązania składane przez kraje będące na czarnej liście mają być monitorowane przez unijnych ekspertów. W styczniu UE wysłała listy do państw będących na szarej liście, aby potwierdziły swoje obietnice na wysokim politycznym poziomie. Ponieważ Bahamy, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych oraz Saint Kitts i Nevis nie zrobiły tego, zostały przesunięte na czarną listę.

 

Saint Kitts i Nevis to niewielki wyspiarski kraj położony na Morzu Karaibskim. Po wpadce ówczesnego szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego ws. "San Escobar" MSZ tłumaczyło, że minister miał na myśli "San Cristobal y Nieves", czyli hiszpańską nazwę Saint Kitts i Nevis.

 

 

Przeciwdziała oszustwom

 

Lista UE ma na celu promowanie dobrego zarządzania w zakresie opodatkowania na całym świecie oraz przeciwdziałanie procederom unikania podatków, oszustw podatkowych i uchylania się od opodatkowania.

 

W związku z tym że ustawodawstwo podatkowe, polityka i praktyki administracyjne krajów trzecich skutkują lub mogą skutkować utratą dochodów dla państw członkowskich, UE zależy na zmianie ich postępowania.

 

PAP, polsatnews.pl

zdr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie