Szef MSZ spotkał się ze specjalnym wysłannikiem Departamentu Stanu USA

Świat
Szef MSZ spotkał się ze specjalnym wysłannikiem Departamentu Stanu USA
PAP/Radek Pietruszka

USA i Polska przywiązują szczególne znaczenie do zachowania pamięci o Holokauście; tutaj zrozumienie jest pełne - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po rozmowie ze specjalnym wysłannikiem Departamentu Stanu USA ds. Holokaustu Thomasem Yazdgerdin.

Czaputowicz i Yazdgerdi spotkali się w poniedziałek w Skopje przy okazji udziału w uroczystości upamiętniającej 75. rocznicę wywiezienia ponad 7 tys. macedońskich Żydów do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince. W poniedziałek Czaputowicz składa wizytę w Macedonii, gdzie spotkał się już m.in. z szefem MSZ Macedonii Nikołą Dimitrowem, a także otworzył obrady siódmej edycji Konferencji Skopijskiej.


Zrozumienie jest pełne

 

Pytany na konferencji prasowej o przebieg rozmowy z Yazdgerdim szef polskiej dyplomacji podkreślił, że "zarówno Stany Zjednoczone, jak i Polska, to są dwa czołowe kraje, które przywiązują szczególne znaczenie do zachowania pamięci o Holokauście". - Tutaj zrozumienie jest pełne - dodał.

 

Jak zaznaczył minister, Yazdgerdi powiedział, że cieszy się z rozmów toczących się między Polską a Izraelem oraz "z pracy grupy roboczej pod przewodnictwem pana ministra Bartosza Cichockiego". - Pytał też, czy jest coś nowego w sprawie decyzji TK odnośnie interpretacji zmian w ustawie o IPN. Poinformowałem o stanie spraw - relacjonował Czaputowicz.

 

Dodał, że Polskę i USA łączą "dobre stosunki wzajemne". - Będziemy razem pracować w kierunku (...) zachowania pamięci o ofiarach Holokaustu - oświadczył.

 

Polska za rozszerzeniem

 

- Polska zawsze była zdecydowanym zwolennikiem polityki rozszerzenia i dzieliła się swoim doświadczeniem z partnerami z Bałkanów Zachodnich - mówił szef MSZ, który wraz ze swoim macedońskim odpowiednikiem Nikołą Dimitrowem, otworzył przed południem obrady siódmej edycji Konferencji Skopijskiej.

 

Czaputowicz zapewnił o "stałym poparciu" Polski dla unijnych aspiracji Macedonii. Minister zachęcał m.in. do czerpania z dorobku polsko-niemieckiego pojednania na rzecz budowania dobrosąsiedzkich relacji w regionie.

 

- Zmierzenie się z dziedzictwem przeszłości jest konieczne, w innym przypadku może ono zostać wykorzystane przez podmioty zewnętrzne do generowania niestabilności i konfliktów w regionie, co utrudniłoby proces jego integracji euroatlantyckiej - argumentował.

 

Zwiększenie dobrobytu i stabilności

 

- Jesteśmy przekonani, że Republika Macedonii dzięki swojej bogatej kulturze i historii, a także zmotywowanym obywatelom będzie cennym członkiem UE. W naszym przekonaniu akcesja Macedonii do NATO i UE może przyczynić się do zwiększenia stabilności i dobrobytu Bałkanów Zachodnich - dodał Czaputowicz.

 

Minister pozytywnie odniósł się też do strategii na rzecz perspektywy rozszerzenia UE na kraje Bałkanów Zachodnich, ogłoszonej w lutym przez Komisję Europejską. KE wyraziła w niej gotowość do przygotowania rekomendacji na rzecz rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Macedonią.

 

Apel do "polskich przyjaciół"

 

Z kolei szef MSZ Macedonii wyraził zadowolenie, że - jak ocenił - Unia "powoli dojrzewa do pomysłu rozszerzenia o kraje Bałkanów Zachodnich", a polityka rozszerzenia jest dziś znów uznawana za istotną.

 

- Apelujemy do polskich przyjaciół o utrzymanie aktywnego, stanowczego i głośnego poparcia dla otwarcia rozmów akcesyjnych z Macedonią - podkreślił Dimitrow. Z zadowoleniem odnotował w tym kontekście decyzję o przyjęciu przez Polskę w 2019 roku roli gospodarza tzw. procesu berlińskiego, którego celem jest przygotowanie państw Bałkanów Zachodnich do członkostwa w UE.

 

Macedoński minister wyraził też nadzieję na dalsze praktyczne wsparcie ze strony Polski w zakresie dzielenia się doświadczeniami z procesu akcesyjnego.

 

Walka z przemytem ludzi i polityka przemysłowa

 

Szefowie dyplomacji spotkali się też z przedstawicielami think tanków z obu krajów. Ze strony polskiej w tegorocznej konferencji biorą udział m.in. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Ośrodek Studiów Wschodnich.

 

Wśród tematów siódmej edycji Konferencji Skopijskiej mają znaleźć się m.in. przyszłość UE, rozwój gospodarczy, polityka przemysłowa, praworządność, walka z przemytem ludzi i nielegalną imigracją, a także współpraca regionalna na podstawie doświadczeń Grupy Wyszehradzkiej.

 

W trakcie wizyty w Skopje, Czaputowicz spotkał się także, ze specjalnym wysłannikiem Departamentu Stanu USA ds. Holokaustu Thomasem Yazdgerdim.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie