Są pierwsze przypadki łamania zakazu handlu w niedzielę. Trzy sklepy ukarane mandatami

Polska
Są pierwsze przypadki łamania zakazu handlu w niedzielę. Trzy sklepy ukarane mandatami
PAP/Wojciech Pacewicz

Dwa sklepy alkoholowe i jeden sprzedający słodycze w Gorzowie Wielkopolskim złamały zakaz handlu w niedzielę. We wszystkich trzech przypadkach za kasą stali pracownicy, a nie właściciele. Państwowa Inspekcja Pracy postanowiła o wszczęciu postępowań karnych i ukaraniu sklepów mandatami w wysokości tysiąca złotych każdy. Pełne dane o łamaniu zakazu handlu w niedziele poznamy w czwartek.

Na infolinię gorzowskiej Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęły zgłoszenia od mieszkańców o możliwym łamaniu przepisów ustawy o zakazie handlu w niedzielę. W piętnastu przypadkach wysłano do sklepów kontrole. W trzech przypadkach stwierdzono złamanie przepisów.

 

- Pierwsze zgłoszenie na infolinię dostaliśmy przed godz. 11 i dotyczyło ono sklepu w centrum Gorzowa, który prowadzi sprzedaż alkoholu. Po udaniu się na miejsce i sprawdzeniu sklepu, okazało się, że klientów obsługuje pracownica zatrudniona na umowę zlecenie - powiedział portalowi gorzowianin.com Piotr Gontarczyk, pracownik Państwowej Inspekcji Pracy.

 

Jak dodał, kolejne zgłoszenie również dotyczyło sklepu alkoholowego w centrum miasta. - Również w tym przypadku za kasą stał pracownik sklepu - poinformował Gontarczyk. - Co do trzeciego zgłoszenia, był to sklep ze słodyczami, gdzie sprzedaż prowadził pracownik, a nie właściciel - dodał.

 

We wszystkich trzech przypadkach wobec właścicieli sklepów zostanie wszczęte postępowanie karne i zostaną oni ukarani mandatem w wysokości tysiąca złotych.

 

300 dyżurnych w całej Polsce

 

- Około 300 dyżurnych Państwowej Inspekcji Pracy w całym kraju zbiera informacje na temat przypadków łamania zakazu handlu w niedzielę 11 marca. W najbliższych dniach te informacje trafią z powiatowych ośrodków PIP do centrali. Pełne dane poznamy w czwartek - powiedziała Danuta Rutkowska, rzecznik Państwowej Inspekcji Pracy.

 

Jak mówiła Rutkowska, zgodnie z decyzją głównego inspektora pracy w każdym powiecie na terenie Polski w niedziele objęte zakazem, począwszy od 11 marca, wyznaczony inspektor pracy będzie pełnił dyżur. Na stronach internetowych okręgowych inspektoratów pracy są zamieszczone numery telefonów dyżurnych, pod którymi będzie można zgłaszać placówki, które wbrew zakazowi prowadzą handel w niedzielę. Inspektor pracy będzie na bieżąco sprawdzał każdy zgłoszony sygnał.

 

- Jeżeli zgłoszeń będzie dużo, wówczas w kolejnych dniach będą one weryfikowane. Inspekcja ma bowiem możliwości, by na podstawie dokumentacji pracowników, zeznań świadków, rejestrów kasowych sprawdzić, w jakich dniach sklep prowadził działalność i czy nie naruszano w nim przepisów ustawy o ograniczeniu handlu - powiedział Wiesław Łyszczek, główny inspektor pracy, na piątkowej konferencji prasowej.

 

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności. 

 

gorzowianin.com, polsatnews.pl, PAP

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie