Zajmują wpływowe stanowiska i łamią stereotypy dot. kobiet migrantek. Laureatki kampanii #Polka100

Świat
Zajmują wpływowe stanowiska i łamią stereotypy dot. kobiet migrantek. Laureatki kampanii #Polka100
Ambasada RP w Londynie

W Ognisku Polskim w Londynie przedstawiono w czwartek 18 Polek mieszkających w Wielkiej Brytanii, które są laureatkami kampanii #Polka100 zorganizowanej przez Ambasadę RP w Londynie w ramach obchodów 100-lecia rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce.

Spośród blisko 200 nadesłanych zgłoszeń wybrano 18 osób, w tym m.in. inżynierkę odpowiedzialną za modernizację londyńskiego metra - Annę Kopyto, koordynatorkę postprodukcji w serialach "Gra o Tron" i "The Crown" - Barbarę Lalik, kierowniczkę działu obsługi zwiedzających w Opactwie Westminsterskim - Różę Włodarczyk, analityk zapotrzebowania na energię elektryczną - Oliwię Miłek-Richards oraz piłkarkę w drużynie juniorów Chelsea FC - Ashanti Akpan, której mama jest Polką a tata - Afrykaninem.

 

Monika Sikora z biura prasowego ambasady RP w Londynie tłumaczyła, że wyróżnione osoby łamią istniejące stereotypy dotyczące kobiet migrantek, a także te dot. Polaków w Wielkiej Brytanii, bo zajmują wpływowe stanowiska w zawodach, które często tradycyjnie były zdominowane przez mężczyzn.

 

- Mamy powody do dumy, bo ich historie pokazują, że Polki znakomicie odnajdują się w Wielkiej Brytanii i często robią fantastyczne rzeczy, które mają bezpośrednie znaczenie na funkcjonowanie tego kraju - dodała.

 

 

Od inżynierki do policjantki zajmującej się mediacjami

 

Z kolei Ewa Gluza, która znalazła się w finałowej osiemnastce w uznaniu swojej pracy ze społecznością lokalną w Oksfordzie, tłumaczyła, że jej zdaniem kampania może także pomóc w wykreowaniu nowych liderek, które mogłyby reprezentować głos Polaków w Wielkiej Brytanii.

 

- Wielu ludziom często się błędnie wydaje, że polscy migranci w tym kraju zajmują głównie najniższe stanowiska, ale szeroka lista nagrodzonych - od inżynierki do policjantki zajmującej się mediacjami, pokazuje, że Polki z odwagą przebijają kolejne szklane sufity i osiągają istotne sukcesy w swoich branżach - dodała.

 

"Coraz bardziej nieaktualny tradycyjny podział na zawody męskie i damskie"

 

Wszystkie finalistki zostały sportretowane przez mieszkającą w Londynie nagradzaną fotoreporterkę Jadwigę Bronte.

 

- Najważniejsze było dla mnie przedstawienie tych kobiet jako silnych, współczesnych bohaterek, które mogą być wzorem do naśladowania, a także pokazanie, że coraz bardziej nieaktualny staje się tradycyjny podział na zawody męskie i damskie - tłumaczyła.

 

Szczegółowe profile oraz portrety 18 wyróżnionych kobiet zostały opublikowane na stronie internetowej i mediach społecznościowych ambasady RP w Londynie.

 

W 2018 roku obchodzona jest setna rocznica uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce i Wielkiej Brytanii.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie