Gowin: ostateczny raport ws. katastrofy smoleńskiej - kiedy w Polsce znajdą się szczątki samolotu

Polska

- Ostateczny raport ws. katastrofy smoleńskiej może powstać, kiedy w Polsce znajdą się szczątki samolotu TU-154M. Do tego niestety brak ciągle dobrej woli po stronie rosyjskiej - powiedział w piątek wicepremier Jarosław Gowin.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej w Warszawie pytany był, czy spodziewa się ostatecznego raportu ws. katastrofy smoleńskiej.

 

- Chyba dla wszystkich jest oczywiste, że ostateczny raport ws. katastrofy smoleńskiej będzie mógł powstać wtedy, kiedy na terytorium Polski znajdą się szczątki samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem. Do tego niestety brak ciągle dobrej woli po stronie rosyjskiej - powiedział wicepremier.

 

- Myślę, że z pewnymi pytaniami, z pewną tajemnicą towarzyszącą okolicznościom tej katastrofy pozostaniemy na długie, długie lata - dodał Gowin.

 

"Ma być wyświetlona prezentacja multimedialna"

 

W czwartek portal wPolityce.pl napisał, że "Zapadła decyzja o zaniechaniu publikacji jakiegokolwiek raportu. Zamiast tego w czasie konferencji planowanej na 10 kwietnia ma być wyświetlona prezentacja multimedialna podsumowująca dotychczasowe badania i wnioski z nich wypływające". Zaprzeczył temu przewodniczący podkomisji smoleńskiej b. szef MON Antoni Macierewicz. Jak zaznaczył, informacja, że podkomisja badająca katastrofę smoleńską nie opublikuje raportu w ósmą rocznicę katastrofy, nie ma nic wspólnego z prawdą.

 

Powołana w lutym 2016 r. przez ówczesnego ministra obrony Antoniego Macierewicza podkomisja do ponownego zbadania katastrofy przedstawiła swoje wnioski 10 kwietnia ub.r. Według podkomisji samolot został rozerwany eksplozjami w kadłubie, centropłacie i skrzydłach, a destrukcja lewego skrzydła rozpoczęła się jeszcze przed przelotem nad brzozą. Zdaniem Macierewicza instytucje państwowe, które wcześniej badały katastrofę smoleńską, nie dopełniły podstawowych obowiązków, a decyzje w tej sprawie miały charakter polityczny.

 

10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku w katastrofie samolotu Tu-154 wiozącego delegację na obchody katyńskie zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński i najwyżsi dowódcy.

 

"Przedstawiciele Polski i Izraela nie powinni zaogniać atmosfery"

 

Ambasador Anna Azari w czwartek podczas obchodów 50. rocznicy Marca'68 na Dworcu Gdańskim, powiedziała: "Przez ostatnie półtora miesiąca już wiem jak łatwo w Polsce obudzić i przywołać wszystkie demony antysemickie - nawet, kiedy w kraju prawie nie ma Żydów. Są ludzie, którzy mówią, że wtedy nie było Polski".

 

- Uważam, że przedstawiciele obu państw i obu narodów powinni unikać jakichkolwiek wypowiedzi, które zaogniają atmosferę - powiedział Gowin, komentując tę wypowiedź.

 

Dodał, że "w tym samym czasie w przestrzeni debat publicznych w Izraelu, czy w wypowiedziach przedstawicieli środowisk żydowskich w różnych krajach świata pojawiły się równie ewidentne - a nawet, jeżeli chodzi o skalę, chyba dużo silniejsze - akcenty antypolskie."

 

- Myślę, że byłoby dobrze, aby każdy z rządów skoncentrował się na zwalczaniu tego, za co ponosi odpowiedzialność - stwierdził Gowin.

 

"Drastyczne wypowiedzi wymierzone w godność narodu polskiego" 

 

- Zadaniem naszego rządu jest przeciwstawianie się wszelkim przejawom antysemityzmu w Polsce. Liczymy na to, że nasi izraelscy partnerzy - zamiast wytykać nam, Polakom takie wypowiedzi, które absolutnie nie dadzą się niczym usprawiedliwić - jednak skoncentrują się na zwalczaniu równie drastycznych, a czasami znacznie bardziej drastycznych, wypowiedzi wymierzonych w godność narodu polskiego - podkreślił wicepremier.

 

Kontrowersje wokół nowelizacji ustawy o IPN Gowin określił jako szkodliwe zarówno dla Polski, jak i dla Izraela. - Czekamy na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Niezależnie od tego, jakie to orzeczenie będzie, bezpośrednio po tym jak zapadnie werdykt, rząd przystąpi do działań, które powinny uspokoić izraelską opinię publiczną i uspokoić także naszych partnerów amerykańskich - zadeklarował.

 

PAP, fot. PAP/Adam Guz

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie