Z okazji Dnia Kobiet francuski dziennik "Libération"... zdrożał dla mężczyzn

Świat
Z okazji Dnia Kobiet francuski dziennik "Libération"... zdrożał dla mężczyzn
Clara Alemann/Twitter.com

Pierwsza strona czwartkowego wydania "Libération", która wyjątkowo jest w kolorze czerwonym, ma dwie wersje. Na jednej napisano: "Dla kobiet 2 euro, cena normalna"; na drugiej: "Dla mężczyzn 2 euro 50" centów. Celem tej akcji jest "podkreślenie niesprawiedliwości" dotyczącej różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

Jak wyjaśniła gazeta, różnica w opłacie ma odzwierciedlać fakt, że kobiety we Francji otrzymują pensje średnio o 25 proc. niższe niż mężczyźni.

 

"Kara? Nie. Wkład!" - czytamy na pierwszej stronie gazety. Poinformowano ponadto, że dodatkowa opłata uiszczona przez mężczyzn trafi do wspieranej finansowo przez francuski rząd organizacji Laboratoire de l'égalité, która zajmuje się walką o równość płci.

 

Redaktor naczelny "Libération" Laurent Joffrin napisał na stronie gazety w środę wieczorem, że różnica w wynagrodzeniach w zależności od płci występuje "mimo przepisów, mimo wszystkich wysiłków" włożonych, by z nią walczyć.

 

 

Podkreślił, że często mówi się, że na statystyki te wpływają wybory kobiet, które decydują się na pracę w niepełnym wymiarze czasu, tłumacząc to np. potrzebą zajęcia się domem czy dziećmi. Joffrin pyta jednak, dlaczego to właśnie kobiety podejmują taką decyzję. - Bo mężczyźni często nie wyobrażają sobie przejścia na niepełny wymiar czasu (pracy). Robią karierę. Czyli kobiety nie? Nierówność zinterioryzowana w gospodarstwie domowym... - ocenił Joffrin.

 

Podkreślił też, że przy przytaczaniu statystyk o mniejszych zarobkach kobiet wspomina się jednocześnie, że mogą one wynikać także z faktu, iż "niektóre niżej opłacane zawody wykonuje więcej kobiet niż mężczyzn".

 

- I często się na tym w dyskusji poprzestaje. A jednak mimo tych argumentów wciąż zostaje średnia różnica ok. 10 procent między (pensjami) mężczyzn i kobiet; to niewytłumaczalne - zaznaczył redaktor naczelny "Libération".

 

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze