Śledczy znają wyniki sekcji zwłok wszystkich ofiar zawalenia kamienicy w Poznaniu

Polska

Wyniki sekcji zwłok czterech ofiar katastrofy w Poznaniu potwierdzają, że ich śmierć nastąpiła bez udziału osób trzecich - podała w czwartek prokuratura. Obrażenia stwierdzone na pierwszym, badanym w poniedziałek ciele wskazują, że ta osoba została zamordowana. Na miejscu katastrofy trwają oględziny i poszukiwania narzędzia, które mogło być użyte do przestępstwa.

W niedzielę rano zawaliła się - prawdopodobnie wskutek wybuchu gazu - część kamienicy na poznańskim Dębcu. W ruinach budynku znaleziono ciała pięciu osób, 21 osób zostało rannych.

 

Postępowanie ws. zdarzenia prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. W środę śledczy potwierdzili, że wybuch w kamienicy mógł być spowodowany w sposób celowy, by zatrzeć ślady innego przestępstwa.

 

W Zakładzie Medycyny Sądowej w Poznaniu przeprowadzone zostały w środę sekcje zwłok czterech ofiar. - Nic nie wskazuje na to, żeby te osoby były ofiarami innego zdarzenia niż zawalenie się budowli - powiedziała w czwartek rzeczniczka prokuratury Magdalena Mazur-Prus.

 

Obrażenia zadane przez osoby trzecie

 

Sekcję pierwszego ciała przeprowadzono w poniedziałek. Rzeczniczka prokuratury powiedziała w środę, że stwierdzono na nim obrażenia, które biegli jednoznacznie określili jako zadane przez osoby trzecie. Podkreśliła, że w związku z tymi ustaleniami "jest uzasadnione podejrzenie, iż ta osoba została zamordowana, a wybuch mógł być konsekwencją ukrycia takiego przestępstwa".

 

Rzeczniczka nie chciała komentować informacji, że możliwym sprawcą zabójstwa jest jedna z osób poszkodowanych w katastrofie, mężczyzna przebywający obecnie, w ciężkim stanie, w jednym z poznańskich szpitali.

 

Media spekulowały, że kobieta, na której ciele stwierdzono obrażenia zadane przez osoby trzecie, mogła nie być jedyną osobą, która zginęła zanim doszło do eksplozji i zawalenia części kamienicy.

 

Dodatkowe badania DNA

 

Po przeprowadzonych w czwartek identyfikacjach śledczy potwierdzili tożsamość wszystkich ofiar śmiertelnych. Rzecznik prasowy wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak powiedział w czwartek, że aby zyskać dodatkową pewność, planowane są jeszcze badania DNA.

 

W czwartek na miejscu katastrofy są kontynuowane oględziny z udziałem biegłych z dziedziny gazownictwa i z dziedziny przepisów przeciwpożarowych. Trwają też poszukiwania ewentualnego narzędzia zbrodni. Rzeczniczka prokuratury powiedziała w środę, że biegli określili rodzaj narzędzia, które mogło być użyte do przestępstwa. Przeszukiwane jest gruzowisko na miejscu zdarzenia, sprawdzony zostanie też gruz wywieziony z miejsca katastrofy.

 

Prowadzone przez prokuraturę postępowanie dotyczy sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mającego postać zawalenia się budowli, którego następstwem jest śmierć pięciu osób. Śledztwo cały czas prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnej osobie. 

 

O sytuacji w Poznaniu na bieżąco informuje reporter Polsat News Artur Adamczak.

 

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie