Minister Błaszczak wzmocnił Radę ds. Kobiet w Wojsku Polskim

Polska

- Podjąłem decyzję o wzmocnieniu Rady ds. Kobiet w Wojsku Polskim - zapowiedział szef MON Mariusz Błaszak podczas spotkania z żołnierzami-kobietami. Chodzi o to, aby w sytuacjach kryzysowych reakcja była jak najszybsza i stanowcza, a problemy były rozwiązywane, a nie zamiatane pod dywan - dodał.

Błaszczak poinformował, że podjął decyzję o wzmocnieniu Rady ds. Kobiet w Wojsku Polskim w środę. Zaznaczył, że Rada jest wybierana demokratycznie, zostanie powiększona o Przedstawicielki Wojsk Obrony Terytorialnej. Na czele Rady stoi płk Beata Targońska.

 

- Wzmocnienie pozycji Rady polega na tym, że jej przewodnicząca bezpośrednio podlega ministrowi obrony narodowej, stąd kontakt jest łatwiejszy, w zasadzie ciągły i reakcja w sytuacjach kryzysowych będzie mogła być znacznie skuteczniejsza niż poprzednio - zapowiedział minister obrony.

 

"Chodzi o to, aby problemy rozwiązywać"

 

Szef MON poinformował także, że podjęto decyzję o dokonaniu przeglądu procedur w sytuacjach kryzysowych, gdy dochodzi do konfliktów "na tle relacji interpersonalnych". Dodał, że Rada ds. Kobiet będzie na bieżąco informowana poprzez pełnomocników ds. kobiet, którzy zostaną powołani w jednostkach wojskowych, "począwszy od batalionu".

 

- Chodzi o to, aby reakcja była jak najszybsza, stanowcza, żeby w sytuacjach kryzysowych problemy były rozwiązywane, a nie zamiatane pod dywan - oświadczył szef MON.


- Rola pań, kobiet w wojsku polskim jest bardzo silna, bardzo ważna. Panie zawsze były stawiane, jako wzór patriotyzmu, zaangażowania, poświęcenia - zaznaczył minister.

 

"Panie zawsze uczyły nas męstwa"

 

Przypomniał, że w środę spotkał się z paniami kombatantkami, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim i podziękował im "za postawę w tych niezwykle trudnych czasach oraz za postawę związaną z wychowaniem kolejnych pokoleń, z pokazywaniem jak ważny jest patriotyzm, kodu kulturowego, który stanowi o polskiej tożsamości".

 

 

Minister Błaszczak przypomniał, że czwartkowa uroczystość odbywa się w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Kiedy wybijaliśmy się na niepodległość, to także postawa pań, żon i matek, które wychowywały w poczuciu patriotyzmu, zaowocowało, że 100 lat temu Polska stała się krajem niepodległym, że wróciła na mapę Europy" - podkreślił szef MON.

 

- Panie zawsze uczyły nas męstwa, godności i odwagi" - dodał. Minister podziękował kobietom za taką postawę i złożył im życzenia "wszystkiego dobrego na co dzień.

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze