Doradca Donalda Trumpa: prezydent zamierza w czwartek podpisać rozporządzenie ws. ceł

Świat
Doradca Donalda Trumpa: prezydent zamierza w czwartek podpisać rozporządzenie ws. ceł
PAP/EPA/Andrew Harrer / POOL

- Prezydent Donald Trump zamierza w czwartek podpisać rozporządzenie w sprawie wprowadzenia odwetowych ceł na stal i aluminium - poinformował w środę wieczorem czasu lokalnego doradca ds. gospodarczych prezydenta USA, Peter Navarro.

Navarro powiedział stacji telewizyjnej Fox Business, że w czwartek o godzinie 15.30 czasu lokalnego (21.30 czasu polskiego) Trump zamierza podpisać rozporządzenie w sprawie nowych ceł, które ma wejść w życie w ciągu 15-30 dni.

 

Doradca Trumpa poinformował, że na razie z obowiązku płacenia ceł mają być wyłączeni sąsiedzi USA - Kanada i Meksyk. Oba te kraje - jak podkreślił Navarro - będą miały czas by ponowne wynegocjować "uczciwy układ o wolnym handlu NAFTA". Jeśli te kraje zgodzą się na ustępstwa (wobec USA), to pozostaną wyłączone z dodatkowych ceł.

 

Kraje UE i NATO nie będą wyłączeni z obowiązku płacenia dodatkowych ceł

 

Wcześniej minister skarbu USA Steven Mnuchin powiedział, że Meksyk i Kanada, w przypadku pomyślnego (dla Stanów Zjednoczonych - red.) zakończenia renegocjacji układu o wolnym handlu NAFTA, mogą być zwolnione z płacenia dodatkowych ceł.

 

Inni sojusznicy USA, w tym kraje UE i NATO, nie będą wyłączeni z obowiązku płacenia dodatkowych ceł - 25 proc. na stal i 10 proc. na aluminium. Navarro zasugerował jednocześnie, że także dla innych krajów mogą pojawić się możliwości uniknięcia opłat celnych.

 

Spadki na giełdach i protesty

 

Decyzja Trumpa, który w ubiegłym tygodniu zapowiedział wprowadzenie dodatkowych ceł, zaowocowała spadkami na giełdach, protestami szefów firm, których produkcja jest uzależniona od tych surowców i groźbą odwetu ze strony partnerów handlowych USA, w tym Kanady, która jest największym eksporterem stali na rynek amerykański.

 

Protekcjonistyczne zamiary amerykańskiego prezydenta do tej pory poparli tylko przedstawiciele amerykańskich producentów stali i aluminium, tradycyjnie związana z Partią Demokratyczną federacja związkowa AFL/CIO oraz nieliczni ustawodawcy z Partii Demokratycznej, głównie ze stanów, gdzie dawniej koncentrowała się produkcja stali i aluminium.

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze