110 nowych przypadków ASF u dzików w czterech województwach

Biznes
110 nowych przypadków ASF u dzików w czterech województwach
Polsat News

110 nowych przypadków wirusa ASF u dzików w czterech województwach: podlaskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim potwierdziły przeprowadzone badania laboratoryjne - podał w czwartek w komunikacie Główny Inspektorat Weterynarii.

Przypadki tej choroby u dzików - zarówno znalezionych padłych jak i odstrzelonych - potwierdziły badania przeprowadzone w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF. Badania były przeprowadzone w drugiej połowie lutego.

 

Z informacji z listy tych przypadków zamieszczonej na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii wynika, że dziki z ASF znaleziono w różnych miejscach w regionach, gdzie dotąd w Polsce jest notowany ASF.

 

Dziki z tą chorobą znaleziono zarówno np. 2,5 km od granicy z Białorusią w Podlaskiem, ale też 180 km od tej granicy - w Warszawie - na Mokotowie, Żoliborzu, Kępie Potockiej. Odnotowano też przypadki ASF na terenie Poleskiego Parku Narodowego w okolicach miejscowości Karczunek (Lubelskie), 22 km od granicy z Ukrainą.

 

Były też przypadki w okolicach miejscowości Stega Mała (warmińsko-mazurskie) - ok. 7 km od granicy z Obwodem Kaliningradzkim.

 

Projekt uchwały ws. ogrodzenia na granicy

 

Wszystkie dziki były znalezione na obszarach zagrożonych ASF lub obszarach z ograniczeniami. Niektóre przypadki dotyczą od kilku do nawet 12 padłych dzików znalezionych w jednym miejscu.

 

Łącznie dotychczas w Polsce potwierdzono 1 tys. 526 przypadków ASF u dzików i 108 ognisk tej choroby u świń.

 

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji jest już projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie budowy na granicy Polski z Obwodem Kaliningradzkim, granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej ogrodzenia, które ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa ASF i roznoszeniu tej choroby przez dziki. Projekt ustawy o szczególnych zasadach realizacji inwestycji w zakresie budowy zapory zapobiegającej migracji dzików na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opublikowano 2 marca.

 

Ogrodzenie o wysokości 2 metrów z ocynkowanej siatki ma kosztować (razem z różnymi kosztami utrzymania) łącznie 235,4 mln zł. Koszt samej budowy to ok. 129 mln zł (ok. 109 tys. zł za kilometr). Ogrodzenie ma mieć długość 1 tys. 173 km. Ma być zbudowane w latach 2018-2020 i sfinansowane z budżetu państwa.

 

Sejmik województwa podlaskiego, gdzie w 2014 r. odnotowano pierwszy w Polsce przypadek wirusa ASF u dzików, zaapelował w lutym do Ministerstwa Rolnictwa o rozważenie zasadności budowy tego ogrodzenia. 

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie