Zwycięzca konkursu rzutu oszczepem otrzyma... wyspę. Musi rzucić dalej, niż wynosi rekord Finlandii

Świat
Zwycięzca konkursu rzutu oszczepem otrzyma... wyspę. Musi rzucić dalej, niż wynosi rekord Finlandii
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Google Street View

Główną nagrodą tegorocznego mityngu lekkoatletycznego Paavo Nurmi Games 5 czerwca w Turku będzie... wyspa. Otrzyma ją zwycięzca konkursu rzutu oszczepem pod warunkiem, że uzyska wynik lepszy od rekordu Finlandii, wynoszący 93,07 m. Mityng rozgrywany od 1957 roku posiada obecnie status najważniejszej imprezy sportowej w Finlandii.

- Staramy się i mamy nadzieję w najbliższym czasie dołączyć do cyklu Diamentowej Ligi. W tym roku chcemy mieć na miejscu najlepszych oszczepników świata i stąd taka nagroda - powiedział dyrektor zawodów Jari Salonen na antenie fińskiej telewizji YLE.

 

Podkreślił, że właścicielem wyspy zlokalizowanej w archipelagu Turku nie musi zostać Fin i organizatorzy zapewnią pełną obsługę prawną przy przekazaniu własności gruntu.

 

Rekord mityngu wynosi 91,28 m

 

- Może nim zostać każdy, a naszej liście faworytów znajduje się dwóch Niemców, którzy w ubiegłym sezonie uzyskali rezultaty lepsze od rekordu Finlandii. Johannes Vetter rzucił na odległość 94,44 m, a Thomas Roehler 93,90 - powiedział Salonen.

 

Roehler jest rekordzistą mityngu, na którym przed dwoma laty uzyskał 91,28 m.

 

Wśród rekordzistów mityngu znajduje się również Paweł Fajdek w rzucie młotem, który przed rokiem wygrał z wynikiem 82,40 m.

 

Jeden z najwybitniejszych sportowców Finlandii 

 

Urodzony w Turku biegacz średnio i długodystansowy Paavo Nurmi (1897-1973) do dzisiaj uznawany jest za jednego z największych sportowców Finlandii. W karierze zdobył dziewięć złotych medali olimpijskich i trzy srebrne.

 

Finlandia uhonorowała Nurmiego wiele razy, m.in. podobizną na banknocie 10-markowym i pomnikiem, który stoi w muzeum Ateneum w Helsinkach.

 

Jego kopie ustawiono w Turku, muzeum olimpijskim w Lozannie i przed stadionem olimpijskim w Helsinkach, gdzie otwierając letnie igrzyska olimpijskie w 1952 roku, biegacz zapalał znicz, a w roku 2000 miała miejsce prapremiera fińskiej opery pod tytułem "Paavo The Great, Great Race, Great dream".

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie