Wspólny start PO i Nowoczesnej w wyborach do sejmików województw. "Podpisaliśmy list intencyjny"

Polska

- Podpisaliśmy list intencyjny ws. wspólnego koalicyjnego startu w wyborach do sejmików województw - poinformowali w środę liderzy PO i Nowoczesnej: Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer. Szef PO wyraził nadzieję na powstanie przed wyborami samorządowymi szerokiej opozycyjnej koalicji.

- Wspólnie z panem przewodniczącym Grzegorzem Schetyną podpisaliśmy list intencyjny dotyczący wspólnego koalicyjnego startu w wyborach do sejmików województw. Uważamy, że te najbliższe wybory zadecydują, jaki będzie samorząd - otwarty, kreatywny, bliski ludziom, czy też będzie to samorząd oparty na konflikcie i dzieleniu - powiedziała Lubnauer na konferencji prasowej.

 

Podkreśliła, że PO i Nowoczesna podzielają pogląd, że samorząd powinien być otwarty i bliski ludziom.

 

- Musimy pamiętać natomiast, że konflikt, dzielenie to jest zabicie samorządu. PiS zabija samorządność, dlatego te wybory będą plebiscytem, co Polacy wybierają - otwartość, współpracę z Unią Europejską, bliskość ludzi, czy wybierają dzielenie i konflikty - dodała szefowa Nowoczesnej. Wyraziła przekonanie, że plebiscyt ten wygra obecna opozycja.

 

"Sensowna alternatywa dla PiS"

 

Schetyna powiedział, że podpisany w środę list intencyjny ma być pierwszym krokiem do zbudowania "dużej koalicji i sensownej alternatywy dla PiS" oraz dania Polakom nadziei, że Platforma i Nowoczesna zatrzymają i obronią polski samorząd "przed centralistyczną polityką PiS".

 

- Chcemy zbudować obywatelską koalicję, która nie będzie tylko stricte partyjna - zaznaczył lider PO. Według niego w skład takiej koalicji powinny wejść m.in. ruchy miejskie i organizacje pozarządowe.

 

Lider Platformy zaznaczył, że w porozumieniu opozycja otwiera się także na struktury regionalne, które prowadzą rozmowy i tworzą porozumienia na poziomie wyborów do rad miast, wyborów prezydenckich, czy burmistrzowskich. - Tam, gdzie będziemy mogli być razem, będziemy razem, bo uważamy, że Polacy oczekują naszej współpracy, skutecznej aktywności i zwycięstwa w wyborach samorządowych - dodał.

 

"Gdańsk jest w agendzie naszych rozmów"

 

Politycy byli pytani, czy PO i Nowoczesnej uda się porozumieć ws. wspólnego kandydata na prezydenta Gdańska. Lubnauer wskazała, że rozmowy dot. wystawienia wspólnej reprezentacji w wyborach na włodarzy miast wojewódzkich cały czas trwają. Podkreśliła, że w każdym mieście PO i Nowoczesna będą starały się dojść do porozumienia. - Niezależnie od wszystkiego, zawsze w drugiej turze będziemy popierać kandydata opozycji - zadeklarowała.

 

Schetyna dodał, że koalicje muszą być przede wszystkim obywatelskie i skuteczne. - Muszą dawać nam szanse na to, żebyśmy promowali najlepszych ludzi i wygrywali te wybory. Po to nawiązaliśmy tak bliską współpracę - zaznaczył. - Gdańsk jest też w agendzie naszych rozmów - zapewnił.

 

Zarząd Nowoczesnej zatwierdził niedawno kandydaturę swej posłanki Ewy Lieder na prezydenta Gdańska; z rozmówz politykami PO wynika, że Platforma najchętniej widziałaby w tej roli europosła Jarosława Wałęsę. Wcześniej, Paweł Adamowicz ogłosił w połowie lutego zamiar ubiegania się - już po raz piąty - o reelekcję. Jego startu nie chcą jednak wesprzeć ani Platforma Obywatelska, ani Nowoczesna.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie