Szef MON odznaczył pośmiertnie płk Bolesława Kowalskiego złotym medalem za zasługi dla obronności

Polska
Szef MON odznaczył pośmiertnie płk Bolesława Kowalskiego złotym medalem za zasługi dla obronności
MON

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak odznaczył pośmiertnie śp. płk. Bolesława Kowalskiego ps. "Wicher" złotym medalem za zasługi dla obronności kraju - podało w środę na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

"Minister Mariusz Błaszczak pośmiertnie odznaczył śp. płk. Bolesława Kowalskiego ps. Wicher złotym medalem za zasługi dla obronności kraju. Dziś ostanie pożegnanie żołnierza Września 1939, Kleeberczyka, żołnierza ZWZ-AK, ciężko rannego w akcji "Burza". Cześć Jego pamięci!" - napisało na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

 

 

Pułkownik Bolesław Kowalski ps. "Wicher", jeden z ostatnich uczestników Kampanii Wrześniowej, żołnierz Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga, zmarł w piątek 2 marca. Miał 101 lat.

 

Brał udział w Kampanii Wrześniowej

 

Bolesław Kowalski urodził się 24 stycznia 1917 roku we wsi Olbięcin pod Kraśnikiem. W wieku 14 lat wstąpił do Związku Strzeleckiego. Służbę wojskową rozpoczął w 1938 r. - służył w 9. Pułku Artylerii Lekkiej.

 

Kowalski był jednym z ostatnich żyjących żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga. Brał udział w Kampanii Wrześniowej; uczestniczył w walkach pod Kockiem, Serokomlą i Wolą Gułowską, gdzie został ranny i dostał się do niewoli niemieckiej, z której następnie zbiegł.

 

W listopadzie 1939 r. wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, gdzie przyjął pseudonim "Wicher". Potem był żołnierzem Armii Krajowej.

 

Walczył również w Akcji Burza, jako żołnierz w składzie 10. kompanii 8 pułku piechoty AK w Lasach Gościeradowskich. Podczas walk został ciężko ranny.

 

W 2017 został awansowany do stopnia pułkownika

 

Po wojnie prowadził własną kuźnię, był prześladowany przez władze komunistyczne, działał w ruchu kombatanckim. Został odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wychował dwóch synów i córkę, doczekał się wnuków i prawnuków. W 2017 został awansowany do stopnia pułkownika.

 

W styczniu ub. roku podczas uroczystości z okazji setnych urodzin weterana, szef urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wręczył jubilatowi w prezencie szablę oficerską. Kowalski otrzymał wtedy też odznakę "Zasłużony dla Województwa Lubelskiego", oraz medale wojewody lubelskiego i prezydenta Lublina.

 

Kowalski mówił wtedy, że największa radością dla niego jest życie w wolnej Polsce. - Nigdy nie myślałem, że mnie spotkają takie zaszczyty. Nie o ordery, tylko o wolną Polskę walczyliśmy. Cieszę się, że odejdę na wieczną wartę w wolnej Polsce. Nie przypuszczałem, że Niemcy tak szybko przegrają, i że Związek Radziecki się rozpadnie, a jednak dożyłem tego - powiedział.

 

Płk Kowalski zmarł 2 marca, w wieku 101 lat.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie