Szczerski spotkał się w środę ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Ukrainy

Świat
Szczerski spotkał się w środę ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Ukrainy
Krzysztof Sitkowski/KPRP

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski spotkał się w środę ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Ukrainy ambasadorem Kurtem Volkerem. Jak wcześniej poinformował prezydencki minister, tematem rozmowy jest bezpieczeństwo regionalne, ze szczególnym uwzględnieniem konfliktu na wschodniej Ukrainie. Ambasador Volker pełni funkcję specjalnego wysłannika USA na Ukrainie.

Po rozmowie z Volkerem jeszcze w środę szef gabinetu prezydenta uda się do Stanów Zjednoczonych. W czwartek w Waszyngtonie Szczerski spotka się z przedstawicielami Departamentu Stanu oraz doradcami prezydenta USA w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.

 

- Poza kwestiami bezpieczeństwa w perspektywie tegorocznego szczytu NATO, tematyka rozmów dotyczyć będzie także szeroko pojmowanej polsko-amerykańskiej współpracy dwustronnej i bieżącego stanu naszych relacji - poinformował prezydencki minister.

 

 

Podczas swojego pobytu w Waszyngtonie szef gabinetu prezydenta weźmie także udział w seminarium poświęconym tematyce Inicjatywy Trójmorza zatytułowanym "Wzmacnianie wolności i swobody ekonomicznej poprzez Inicjatywę Trójmorza" ("Advancing Liberty and Economic Freedom through The Three Seas Initiative"), zorganizowanym przez konserwatywny think tank The Heritage Foundation. Podczas seminarium Szczerski odbędzie serię rozmów z przedstawicielami amerykańskich kół opiniotwórczych i doradczych.

 

Spotka się z przedstawicielami państw Rady Bezpieczeństwa ONZ

 

Inicjatywa Trójmorza to promowana przez prezydenta Andrzeja Dudę idea współpracy państw leżących w regionie Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Morza Adriatyckiego w obszarze infrastrukturalnym. W lipcu 2017 r. w Warszawie odbył się szczyt państw Trójmorza, którego gościem był prezydent stanów Zjednoczonych Donald Trump.

 

Z kolei w piątek w Nowym Jorku szef gabinetu prezydenta spotka z przedstawicielami państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ, z którymi omówi tematykę i założenia debaty wysokiego szczebla, którą Polska planuje zorganizować w maju podczas swojego przewodnictwa w pracach RB ONZ.

 

1 stycznia br. Polska objęła na dwa lata niestałe członkostwo w Razie Bezpieczeństwa. Miesięczne przewodnictwo w Radzie nasz kraj będzie sprawować w maju br. i prawdopodobnie w drugiej połowie 2019 r.

 

Polska zasiada w RB ONZ po raz szósty. Pierwszy raz miało to miejsce w latach 1946-1947, a później kolejno w 1960 roku (kadencja dzielona z Turcją), w latach 1970-71 i 1982-83. Jako wolny kraj Polska zyskała niestałe członkostwo w RB w latach 1996-97.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie