Papież Franciszek: za mszę się nie płaci

Świat
Papież Franciszek: za mszę się nie płaci
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek powiedział w środę, że "za mszę się nie płaci". W ten sposób w czasie audiencji generalnej odniósł się do mszy odprawianych w różnych intencjach, zwykle za zmarłych. Wyjaśnił, że można dać ofiarę.

Zwracając się do wiernych w czasie spotkania w Watykanie papież mówił, że ludzie pytają: "Ile mam zapłacić za mszę, aby odczytane zostało podane przeze mnie imię?"

 

- Nic. Zrozumiano? Nic. Za mszę się nie płaci, msza to ofiara Chrystusa, która jest bezinteresowna - podkreślił Franciszek w kolejnej katechezie na temat mszy. Następnie wyjaśnił: "Jeśli chcesz ofiarować datek, zrób to, ale nie płaci się".

 

"Poprzez sport można pokonać swoją niepełnosprawność"

 

Słowa pozdrowień papież skierował do uczestników rozpoczynających się w piątek Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczangu. Zauważył, że zakończone tam niedawno Zimowe Igrzyska Olimpijskie "pokazały, że sport może stawiać mosty między skonfliktowanymi krajami i wnieść ważny wkład w perspektywę pokoju wśród narodów".

 

- Igrzyska Paraolimpijskie jeszcze bardziej dowodzą tego, że poprzez sport można pokonać swoją niepełnosprawność - dodał. - Paraolimpijczycy są dla wszystkich wzorem odwagi, wytrwałości i uporu, by nie dać pokonać się przez ograniczenia - oświadczył Franciszek. Wyraził przekonanie, że sport to "wspaniała szkoła integracji".

 

Pozdrowił Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski, sportowców i naród koreański.

 

Słowa pozdrowień do młodych wolontariuszy

 

Papież powiedział też, że w piątek w bazylice świętego Piotra odprawi liturgię pokutną w ramach inicjatywy "24 godziny dla Pana". Zaapelował, aby tego dnia wszędzie kościoły były dłużej otwarte dla tych, którzy chcą "przygotować się do Wielkanocy poprzez sakrament pojednania i doświadczyć w ten sposób Bożego miłosierdzia".

 

Franciszek zwracając się do Polaków skierował słowa pozdrowień do obecnych na audiencji młodych wolontariuszy Caritas Polska, którzy przyjechali z rówieśnikami z Syrii.

 

Zachęcił również do udziału w Eucharystii. - Dziękujmy Panu za dar Jego miłości i starajmy się uczestniczyć w nim czyniąc z naszego życia wolny i bezinteresowny dar dla Boga i dla braci - podkreślił.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie