Miał należeć do Państwa Islamskiego. Jest akt oskarżenia wobec zatrzymanego przez ABW Mourada T.

Polska

Akt oskarżenia przeciwko Marokańczykowi Mouradowi T. jest pierwszym w Polsce, dotyczącym bezpośredniego współpracownika tak ważnej osoby w strukturze tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) - podała Prokuratura Krajowa.

Według śledztwa, Mourad T. był współpracownikiem werbownika ISIS, Abdelhamida Abbaouda, który odpowiadał za organizowanie zamachów w Zachodniej Europie. W 2015 r. Abbauod został zabity przez francuską policję podczas obławy. Mourad T. pełnił rolę zwiadowcy Abbaouda. Miał w telefonie m.in. instrukcje wytwarzania urządzeń wybuchowych, a także zdjęcia obiektów, w których bomby miały być użyte - podała PK.

 

Akt oskarżenia przeciwko Mouradowi T. skierował do Sądu Okręgowego w Katowicach śląski wydział PK. Marokańczyk odpowie m.in. za udział w zorganizowanym związku przestępczym o charakterze zbrojnym - międzynarodowej organizacji terrorystycznej określanej jako Państwo Islamskie (ISIS). Grozi mu za to kara do 8 lat więzienia.

 

Zabity przez francuską policję w zasadzce w Saint Denis

 

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte po zawiadomieniu złożonym przez katowicką delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak wynika ze śledztwa, Mourad T. działał w ISIS od grudnia 2014 r. do września 2016 r. W tym czasie często zmieniał miejsce pobytu - był m.in. w Katowicach, Rudzie Śląskiej, a także na terenie Austrii, Grecji, Węgier, Serbii oraz Turcji.

 

Pod koniec 2014 r. do Edirne w Turcji przyjechała grupa ekstremistów islamskich. "Wśród tych osób był także jeden z najaktywniejszych przedstawicieli ISIS działających w Europie - Abedlhamid Abbaoud. Był on zaangażowany między innymi w wysyłanie bojowników i zwiadowców do krajów Zachodniej Europy, a także w organizację zamachów w Paryżu w 2015 roku" - podała PK.

 

Abbaoud, z którym współpracował oskarżony Mourad T., został zabity przez francuską policję w zasadzce w Saint Denis 18 listopada 2015 roku. Był on podejrzewany o organizowanie zamachów w Paryżu w dniu 13 listopada 2015 roku oraz o organizację zamachu na pociąg THALYS relacji Amsterdam - Paryż.

 

"Abbaoud pełnił bardzo ważną rolę w ISIS. Zajmował się wysyłaniem bojowników i zwiadowców do krajów Europy Zachodniej oraz wysyłaniem młodych muzułmanów na szkolenia wojskowe w Syrii. Sam osobiście wielokrotnie występował w materiałach propagandowych ISIS"- podkreśla PK.

 

- T. miał pełnić rolę zwiadowcy Abbaouda. Miał on zbierać i przekazywać informacje z trasy, którą Abbaoud poruszał się po Europie. T. utrzymywał również kontakty z innymi dżihadystami powiązanymi z ISIS - podał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

 

Zdjęcia z instrukcjami dot. tworzenia urządzeń wybuchowych

 

W Edirne w Turcji byli także Abu Khalid Al-Baljiki (Soufiane Amghar) oraz Abu Z-Zubayr Al-Baljiki (Khalid Ben Larbi) - dwójka terrorystów zabitych 15 stycznia 2015 roku w obławie w Verviers w Belgii. Wśród nich był również oskarżony Mourad T., który regularnie kontaktował się z tymi osobami, spotykał się z nimi i podejmował wspólnie z nimi działania związane z działalnością terrorystyczną - wynika z ustaleń śledztwa.

 

Jak podała prokuratura, w telefonie Marokańczyka znaleziono pliki ze zdjęciami z instrukcjami dotyczącymi tworzenia metodą chałupniczą urządzeń wybuchowych, inicjowanych przy użyciu telefonu komórkowego. Miał także zdjęcia obiektów, wobec których materiały wybuchowe miały być użyte.

 

W końcu grudnia 2014 roku oskarżony, wspólnie z innymi osobami zaangażowanymi w działalność terrorystyczną, udał się w podróż z zamiarem nielegalnego przedostania się do Grecji, a docelowo do Niemiec. Z Grecji, przez Macedonię i Serbię, dostał się na Węgry, a stamtąd do Austrii, a później przyjechał przez Czechy do Polski - do Rybnika, gdzie został zatrzymany 5 września 2016 roku. Od tego czasu jest aresztowany.

 

W Serbii podał, że jest Syryjczykiem

 

Podróżując po Europie oskarżony Mourad T. posługiwał się fałszywymi danymi. Np. w Serbii podał, że jest Syryjczykiem, urodził się w miejscowości Halab, nazywa się Mourad Sultan, a jego data urodzenia to 11 listopada 1995 roku. W rzeczywistości urodził się on 22 stycznia 1990 roku w Casablance.

 

W lutym 2015 r. w Wiedniu w trakcie ubiegania się o azyl także podał nieprawdziwą datę urodzenia. Wprowadzony w błąd Federalny Urząd do Spraw Obcokrajowców i Azylu wydał mu kartę uprawniającą do pobytu oraz poświadczającą tożsamość. Tym poświadczającym nieprawdę dokumentem oskarżony Mourad T. posługiwał się od 22 czerwca 2015 roku do 15 marca 2016 roku w Wiedniu, Katowicach i Rudzie Śląskiej. Odpowie też za to przed sądem.

 

Kolejny zarzut wobec T. dotyczy posiadania narkotyków - przebywając w Rybniku miał przy sobie niewielki ilości marihuany i haszyszu, które przywiózł z Austrii. Narkotyki miał też przy sobie przebywając w Austrii.

 

Jak zaznacza prokuratura, postępowanie przeciwko Mouradowi T. było bardzo trudne dowodowo. Śledztwo miało charakter międzynarodowy, czynności prowadzono na terenie wielu krajów Unii Europejskiej. Przy kompletowaniu materiału dowodowego pomocne były również ustalenia dotyczące działalności ISIS poczynione przez organy wymiaru sprawiedliwości państw Unii Europejskiej.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie