Waszyngton wprowadził nowe sankcje na Koreę Płn. w związku z zabójstwem Kim Dzong Nama

Świat
Waszyngton wprowadził nowe sankcje na Koreę Płn. w związku z zabójstwem Kim Dzong Nama
PAP/EPA/SOUTH KOREAN PRESIDENTIAL OFFICE HANDOUT

Kim Dzong Nam, przyrodni brat przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una został zamordowany na polecenie rządu północnokoreańskiego, poinformował Departament Stanu USA - podał Reuters w środę. Kim Dzong Nam został zabity za pomocą silnie trującego gazu bojowego VX. W reakcji na zabójstwo, Waszyngton wprowadził nowe sankcje wobec Pjongjangu - poinformował Departament Stanu.

Ponieważ Korea Północna już jest objęta ostrymi sankcjami ze strony USA i ONZ, wtorkowa decyzja o kolejnych ograniczeniach jest właściwie symboliczna - podkreślają agencje. Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert poinformowała, że nowe sankcje obowiązują od 5 marca.

 

Wola przeprowadzenia "szczerych rozmów" 

 

AFP podkreśla, że ogłoszenie nowych sankcji i obarczenie Korei Północnej winą za zabójstwo Kim Dzong Nama nastąpiło w dniu, gdy po dwudniowych rozmowach z przedstawicielami północnokoreańskiego reżimu, w tym z Kim Dzong Unem, delegacja Korei Południowej poinformowała, że reżim wyraził wolę przeprowadzenia "szczerych rozmów" z USA na temat sposobów denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i normalizacji dwustronnych stosunków.

 

Obie Koree uzgodniły również, że pod koniec kwietnia odbędzie się pierwszy od ponad 10 lat szczyt przywódców tych państw.

 

Strona północnokoreańska - według relacji szefa delegacji z Seulu Czunga Uj Jonga - zapewniła ponadto, że w czasie trwania rozmów z USA nie byłoby ze strony Pjongjangu żadnych prowokacji militarnych, testów broni nuklearnej czy pocisków balistycznych. - Dodatkowo Północ obiecała, że nie użyje nie tylko broni nuklearnej, ale również broni konwencjonalnej przeciw Południu - powiedział Czung.

 

W środę prezydent Korei Południowej Mun Dze In oświadczył, że w związku z planowanym szczytem nie zamierza łagodzić sankcji nałożonych na Koreę Północną.

 

Żył na uchodźstwie w Makau

 

Kim Dzong Nam, przyrodni brat Kim Dzong Una został zamordowany 13 lutego 2017 na lotnisku w Kuala Lumpur, w Malezji, przez dwie kobiety, Indonezyjkę i Wietnamkę, które spryskały go silnie trującym, bezzapachowym, działającym na układ nerwowy gazem VX.

 

Kim Dzong Nam żył na uchodźstwie w należącym do Chin Makau i znany był przede wszystkim z hulaszczego trybu życia; krytykował też reżim północnokoreański i jego przywódcę. Nie pretendował do władzy, jednak jako najstarszy syn rodu rządzącego Koreą Płn. mógł być przez Kim Dzong Una uznawany za potencjalne zagrożenie.

 

Po otruciu przyrodniego brata północnokoreańskiego dyktatora nastąpiło drastyczne pogorszenie relacji między Koreą Północną a Malezją.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie