Można karać za smażenie jajek na Grobie Nieznanego Żołnierza - Europejski Trybunał Praw Człowieka

Świat
Można karać za smażenie jajek na Grobie Nieznanego Żołnierza - Europejski Trybunał Praw Człowieka
en.kremlin.ru
Na zdjęciu: prezydent rosji Władimir Putin wraz z prezydentami Ukrainy leonidem Kuczmą, Białorusi Aleksandrem Łukaszenką ii Azerbejdżanu Ilkhamem Alijevem kładzie kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza w Kijowie.

Ukraińska studentka Anna Sinkowa skazana za to, że smażyła jajka i podgrzewała kiełbasę na ogniu, który płonie na Grobie Nieznanego Żołnierza w Kijowie, nie ma podstaw do podważania wyroku. Tylko jej aresztowanie w związku z tą sprawa było bezprawne. Europejski sąd uznał, że wymierzona kara była "proporcjonalna i zgodna z prawem krajowym". Do zdarzenia doszło w stolicy Ukrainy w 2010 roku.

19-letnia studentka należała do grupy o nazwie "Bractwo św. Łukasza". Wraz z trzema innymi osobami, smażąc jajka i podgrzewając kiełbasę na zniczu w miejscu pamięci narodowej, chciała rzekomo zaprotestować przeciwko "marnowaniu cennego surowca", jakim jest gaz ziemny. Nagranie zamieściła w sieci. Policja zatrzymała kobietę w 2011 roku.

 

Wcześniej policjanci nie zdołali jej znaleźć i dlatego wydano za nią list gończy.

 

Europejski Trybunał uznał, że nie naruszyły prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego studentki nakaz sądowy jej zatrzymania i późniejsze jej ujęcie. Według Trybunału słusznie uzasadniono, że było to potrzebne w celu doprowadzenia jej na przesłuchanie.

 

Jednak jej późniejsze aresztowanie bez wcześniejszego orzeczenia sądu naruszyło prawo. Kobieta przebywała w zakładzie zamkniętym przez kwartał.

 

Według Trybunału nie należy się za to jednak odszkodowanie, bo w tamtym czasie prawo ukraińskie nie przewidywało takiej rekompensaty za niesłuszny areszt.

 

Na koniec Trybunał stanął na stanowisku, głosami 4 do 3, że nie został naruszony artykuł 10. konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności dot. wolności wyrażania opinii. Z kolei wyrok 3 lat więzienia w zawieszeniu został uznany za ograniczenie proporcjonalne i zgodne z prawem krajowym.

 

Wyrok zapadł 27 lutego 2018 roku.

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie