Sprawa Jana Kuciaka. Urzędy już kilka lat temu informowały o kontaktach mafii z Włochami na Słowacji

Świat
Sprawa Jana Kuciaka. Urzędy już kilka lat temu informowały o kontaktach mafii z Włochami na Słowacji
PAP/EPA/Matej Kalina

Włoskie urzędy już w 2013 roku informowały o kontaktach mafii z mieszkającym na Słowacji włoskim przedsiębiorcą Antoninem Vadalą - poinformował we wtorek portal aktuality.sk. M.in. o tym przedsiębiorcy pisał zamordowany dziennikarz Jan Kuciak, który nie zdążył skończyć tekstu o działalności włoskich siatek przestępczych na Słowacji.

Dziennikarze aktuality.sk, portalu, dla którego pracował zamordowany dziennikarz, ustalili, że w 2013 r. Włosi przesyłali szczegółowe informacje na temat "klanu Vadali". Wśród nich znajdowały się kluczowe w ocenie portalu dane o regularnych spotkaniach w Kalabrii z przedstawicielami mafii. W tej sprawie portal powołuje się na korespondencję między rzymską placówką dyplomatyczną Słowacji i włoskim urzędem do spraw mafii (DIA).

 

Rewelacje portalu stoją w sprzeczności ze słowami ministra spraw wewnętrznych Słowacji Roberta Kaliniaka, który publicznie utrzymywał, że "włoskie urzędy zbytnio ze słowackimi kolegami nie współpracowały". Tak mówił w sobotniej audycji słowackiego radia publicznego.

Jak pisze "Dennik N", Kaliniak powtórzył te informacje podczas wtorkowych zeznań przed parlamentarną komisją do spraw obrony i bezpieczeństwa.

 

Wątpliwości dotyczące godziny popełnienia zbrodni


Słowackim mediom udało się także zaprzeczyć podtrzymywanym przez ostatnie dni stwierdzeniom, że na miejscu morderstwa Jana Kuciaka i jego narzeczonej nie było szefa policyjnego urzędu antykorupcyjnego Roberta Krajmera. Kierownictwo policji nie potrafi wyjaśnić jego obecności na miejscu zbrodni.

Kolejnym kłopotliwym pytaniem do prowadzących śledztwo po zabójstwie Kuciaka i jego narzeczonej, jakie zgłaszają media, między innymi dziennik "Sme" i komercyjna stacja telewizyjna Markiza, jest kwestia określenia godziny morderstwa.

 

Jak dowodzą dziennikarze, Kuciak mógł być zastrzelony wcześniej niż wskazują oficjalne materiały śledztwa. Portal wykazał, że lekarz, który przeprowadzał obdukcję, nie był patologiem. - W regionie nie było patologa sądowego i zadowolono się ekspertyzą wezwanego na miejsce przypadkowego lekarza - pisze "Sme".

Zwłoki dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej odnaleziono w niedzielę, 25 lutego. Lekarz uznał, że zginęli dwa dni wcześniej. Matka narzeczonej dziennikarza powtarza, że z córką i jej partnerem nie miała kontaktu już od środy, 21 lutego.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie