Reżyserka "Twojego Vincenta": nie jestem ani zła, ani rozczarowana

Świat

- Oscar byłby wspaniały, ale najważniejszy jest sukces filmu - powiedziała po oscarowej gali Dorota Kobiela. Reżyserka "Twojego Vincenta" wyznała, że domyśliła się kilka minut wcześniej, kto otrzyma statuetkę za najlepszy pełnometrażowy film animowany. - Zagrali piosenkę z "Coco", a później ustawił się kamerzysta na osobę, która miała wygrać. To trochę psuje moment niespodzianki - stwierdziła.

Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany - kosztem polsko-brytyjskiego "Twojego Vincenta" w reż. Doroty Kobieli i Hugh Welchmana - otrzymała produkcja "Coco" w reż. Lee Unkricha i Adriana Moliny, opowiadająca o dwunastoletnim meksykańskim chłopcu Miguelu, który pragnie zgłębić tajemnice rodzinnej legendy.

 

- Moim sukcesem było to, co wydarzyło się z filmem przez ostatnich sześć miesięcy - powiedziała Kobiela. I dodała: - Oskary to jest blichtr, który dobrze byłoby dostać, ale ważne, że mieliśmy 5 mln widzów i to, że pokochali go ludzie zarówno w Polsce jak i zagranicą.

 

Jak dodała, film "osiągnął najwyższe zyski ze wszystkich polskich filmów w historii polskiego filmu", czyli 40 mln dolarów przy budżecie 5 mln dolarów.

 

Gliński: pozostaje niedosyt

 

- Już sama nominacja do Oscara świadczy o wielkim sukcesie "Twojego Vincenta" - podkreślił wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, odnosząc się do braku nagrody za najlepszą pełnometrażową animację dla twórców filmu.

 

W jego ocenie współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej "Twój Vincent" już w tym momencie osiągnął międzynarodowy sukces - film jest dystrybuowany do 130 krajów na całym świecie. - Dziękuję i gratuluję twórcom - Dorocie Kobieli i Hugh Welchmanowi - dodał.

 

Jak przypomniał Gliński, obraz wcześniej otrzymał m.in. Europejską Nagrodę Filmową i nominację do Złotych Globów. Jednak, jak zauważył, w przypadku nieotrzymania Oscara, "oczywiście, jak zawsze w takich sytuacjach, pozostaje niedosyt". - Jestem jednak przekonany, że polskie kino coraz częściej będzie mogło się chwalić równie wspaniałymi produkcjami jak "Twój Vincent", a statuetki Oscara będą trafiały do polskich twórców - zaznaczył.

 

Polsat News, polsatnews.pl, PAP

mr/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie