Potężny sztorm uderzył w Portoryko. Fale mają 9 metrów. "Błagamy obywateli, by nie ryzykowali życia"

Świat
Potężny sztorm uderzył w Portoryko. Fale mają 9 metrów. "Błagamy obywateli, by nie ryzykowali życia"
US Coast Guard Photo
Śmigłowiec straży przybrzeżnej w trakcie akcji ratunkowej na plaży Crash Boat w Aguadilla

Sztorm z falami dochodzącymi nawet do dziewięciu metrów uderzył w poniedziałek w wybrzeże Portoryko. Żywioł przewraca drzewa palmowe i betonowe ławki oraz zalewa ulice i domy na północnym i zachodnim wybrzeżu. Władze ewakuowały mieszkańców, zamknęły dziesiątki dróg i szkół na terenie tej karaibskiej wyspy. To największe fale, jakie uderzyły w Portoryko od ponad dekady.

Na terenie państwa stowarzyszonego z USA zamknięto kilkanaście dróg oraz ponad 20 szkół zlokalizowanych w pobliżu wybrzeża. 


Jak podała Associated Press, fale zniszczyły terminal portowy w mieście Catano w pobliżu stołecznego San Juan. Ruch promów w regionie został wstrzymany.

 

Akcje ratunkowe straży przybrzeżnej  

 

Straż przybrzeżna podejmowała w niedzielę wiele akcji ratowniczych, m.in. w przypadku mężczyzny, który ćwiczył na pokładzie statku w pobliżu plaży Crash Boat w Aguadilla. Na szczęście, poza złamanym nadgarstkiem, nie odniósł on poważniejszych obrażeń.

 

W Loiza ekipy ratunkowe uratowały dwie rodziny, które mimo zakazu wjechały na autostradę PR-187. Ich samochody zostały kompletnie zalane.

 

- Błagamy obywateli, aby nie ryzykowali życia - apelowała w mediach burmistrz Loiza Julia Nazario.

 

Według prognoz pogody National Meteorological Service w San Juan (SNM) morze będzie wzburzone do środy.

 

 

 

Fale większe niż podczas huraganu Maria


To największe fale, jakie uderzyły w Portoryko od ponad dekady - odnotowała AP. Przewyższają nawet te, które powstały podczas huraganu Maria, który we wrześniu ubiegłego roku spustoszył wyspę.


Huragan Maria spowodował największą od 90 lat klęskę żywiołową na zamieszkanym przez 3,4 mln ludzi Portoryko. Straty wyrządzone przez ten żywioł szacuje się na 94 mld dol.; system energetyczny oraz sieć telekomunikacyjna na wyspie zostały całkowicie zdewastowane. Wiatr nad Portoryko wiał z prędkością 250 km na godzinę, a huragan miał czwartą kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

 

 

AP, univision.com, PAP

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie