Wojna w Syrii. Konwój ONZ z pomocą humanitarną na razie nie wjedzie do Wschodniej Guty

Świat

- Konwój wiozący pomoc od ONZ i innych agencji humanitarnych nie wjedzie w niedzielę, jak planowano, na terytorium Wschodniej Guty - poinformował przedstawiciel ONZ w Syrii.

- Konwój nie jest w stanie wjechać dzisiaj do Wschodniej Guty - powiedział. Dodał, że "gdy tylko pozwolą na to warunki, zarówno ONZ jak jej partnerzy są w gotowości do udzielenia tak bardzo oczekiwanej tam pomocy".

 

Według ONZ konwój 40 ciężarówek miał jechać do Dumy we Wschodniej Gucie, enklawie oblężonej przez syryjskie siły rządowe na wschód od Damaszku, gdzie 400 tysięcy ludzi oczekuje na żywność, lekarstwa i inną pomoc humanitarną. W połowie lutego jedynie jeden mały konwój z dostawami dla 7200 ludzi dostał zgodę na wjazd na ten teren.

 

Wojskowa presja na enklawę

 

We Wschodniej Gucie syryjskie siły rządowe kontynuują ataki na tę kontrolowaną przez rebeliantów enklawę. Została ona w 2017 roku włączona do wyznaczonych przez Rosję, Turcję i Iran stref deeskalacji, jednak nie zapewniło to bezpieczeństwa cywilom.

 

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w ubiegłym tygodniu rezolucję, w której zażądała ustanowienia "bez zwłoki" 30-dniowego rozejmu w Syrii. Siły syryjskie i rosyjskie wciąż wywierają jednak wojskową presję na enklawę.

 

Sytuacja we Wschodniej Gucie pogarsza się z każdym dniem. Poniżej film z ataków sił rządowych i rosyjskich.

 

 

 

PAP, Reuters

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie