Nauczyciel ze szkoły średniej w Londynie planował utworzyć "armię dzieci dżihadu"

Świat
Nauczyciel ze szkoły średniej w Londynie planował utworzyć "armię dzieci dżihadu"
publicdomainpictures/zdj.ilustracyjne

Umar Haque, pracując jako nauczyciel w szkole średniej Lantern of Knowledge w Leyton w Londynie, skazany za planowanie ataków terrorystycznych, podejmował działania mające na celu utworzenie "armii dzieci dżihadu" - podał w piątek portal telegraph.co.uk.

Umar Haque, zatrudniony od września 2015 r. do września 2016 r. na stanowisku administratora a także nauczyciela d.s edukacji religijnej w prywatnej, płatnej szkole średniej Lantern of Knowledge w Leyton we wschodnim Londynie podjął działania w celu zradykalizowania dużej grupy dzieci i przygotowania ich do przeprowadzenia zamachów terrorystycznych w Wielkiej Brytanii.

 

Był wysoko cenionym nauczycielem

 

Policja twierdzi, że Haque, oprócz planowania ataków terrorystycznych m.in na lotnisko Heathrow, transport publiczny i na wieżę zegarową Big Ben, rekrutował dzieci (do przeprowadzania przyszłych ataków) z dwóch szkół i meczetu we wschodnim Londynie, w których pracował jako nauczyciel.

 

W czasie gdy pracował w szkole, Haque był wysoko oceniany, a inspektorzy Ofsted - Urzędu ds. Standardów Edukacji - chwalili jego "silne poczucie wspólnoty, harmonii i szacunku", a szkoła uzyskała znakomite oceny.

 

Haque pracował także w meczecie Ripple Road w Barking.

 

Chciał, by dzieci pomogły mu przeprowadzić ataki

 

Szef departamentu ds. zwalczania terroryzmu w metropolitalnej policji Dean Haydon, powiedział, że Haque „radykalizował wrażliwe dzieci w wieku od 11. do 14. lat". "Planował stworzenie armii dzieci". - Jego zamiarem było, (doprowadzenie do tego) aby te dzieci pomogły mu przeprowadzić wiele ataków, na terenie całego Londynu. To były plany długoterminowe.

 

Dean Haydon dodał, że policja spotkała się z "murem milczenia", gdy badała działalność Haque'a.

 

Haque zwrócił na siebie uwagę policji w kwietniu 2016 r. Został zatrzymany na lotnisku Heathrow, gdy próbował wsiąść do samolotu do Turcji.

 

Pokazywał nagrania z egzekucji

 

Ujawniono, iż Haque miał kontakt z 250. dziećmi w wieku od 11. do 14. lat i podjął próbę zradykalizowania ponad 100. z nich poprzez pokazywanie im propagandowych filmów, w tym nagrań brutalnych egzekucji.

 

Haque przygotowywał dzieci od "męczeństwa”, a jednocześnie wymuszał milczenie - podaje portal telegraph.co.uk

 

Obecnie 35. dzieci zostało otoczonych opieką ze strony służb socjalnych, policji i władz miejskich.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie