Rodzina zatruła się czadem w Bielsku-Białej. Pięć osób w szpitalu

Polska
Rodzina zatruła się czadem w Bielsku-Białej. Pięć osób w szpitalu
Polsat News
Zdjęcie ilustracyjne

Pięcioosobowa rodzina, w tym troje dzieci, z objawami zatrucia czadem trafiła w piątek do szpitala w Bielsku-Białej - poinformowała rzeczniczka bielskich strażaków Patrycja Pokrzywa. Jak dodała, od jesieni hospitalizowanych z tego powodu zostało tu już 66 osób.

Tlenek węgla pojawił się w wielorodzinnym budynku. Nocą temperatura spadła do kilkunastu stopni poniżej zera. Rodzina próbowała ogrzać mieszkanie. - Prawdopodobnie przyczyną zatrucia było użytkowanie pieca grzewczego z niedrożną instalacją kominową. Stężenie czadu przekraczało 6-krotnie dopuszczalną normę - powiedziała Pokrzywa.

 

74 interwencja w tym roku

 

Ratownicy stwierdzili objawy zatrucia tlenkiem węgla u wszystkich pięciorga członków rodziny: rodziców oraz dzieci w wieku od 13 do 15 lat. Wszyscy trafili do szpitala.

 

- Była to już 74 interwencja bielskich strażaków związana z tlenkiem węgla w tym sezonie grzewczym. Łącznie od jesieni z objawami zatrucia do szpitala trafiło 66 osób, w tym 21 dzieci - dodała rzeczniczka.

 

Do podobnego zdarzenia doszło również w nocy ze środy na czwartek. Tlenek węgla pojawił się w czterech mieszkaniach budynku w Bielsku-Białej. Do szpitala trafiły cztery osoby, w tym 10-letnie dziecko.

 

Na początku: ból głowy i zawroty

 

Rzecznik bielskich strażaków przypomniała, że zatrucie czadem początkowo objawia się lekkim bólem głowy i zawrotami, ogólnym zmęczeniem, dusznością.

 

Później następują trudności z oddychaniem oraz torsje. Osłabienie i ospałość, którą czuje osoba zaczadzona, a także zaburzenia zdolności oceny zagrożenia, powodują, że jest ona całkowicie bierna i nie ucieka. Często dochodzi do utraty przytomności. Jeżeli natychmiast nikt nie przyjdzie z pomocą dochodzi do śmierci. Przy wysokim stężeniu tlenku węgla zgon może nastąpić już po minucie.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie