Odwołane lekcje w niektórych szkołach. Przez nieszczelne okna, choroby i problemy z dojazdem

Polska

- Lekcje nie uciekną, tak jak ucieka ciepło przez nieszczelne okna - tłumaczy dyrekcja IV Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi, w którym odwołano zajęcia. Wszystko przez drewniane okna, które nie wytrzymują tak niskiej temperatury. Z kolei w kilku szkołach w woj. warmińsko-mazurskim lekcje odwołano, bo uczniowie nie mieli jak na nie dojechać.

Katarzyna Felde, dyrektor łódzkiego liceum tłumaczy, że 120-letnich, drewnianych okien nie można wymienić na plastikowe. - Budynek jest zabytkowy. Konserwator zgodzić się nie chce - mówi.

 

Rozporządzenie mówi o tym, że w salach lekcyjnych nie może być mniej niż 18 stopni. - W moich salach było, powiedzmy, 17, może 18,5. Natomiast w całej szkole na korytarzu jest tak zimno, że ja nie miałam innego wyboru - tłumaczy swoją decyzję o odwołaniu zajęć.

 

Uczniowie będą musieli jednak zaległe dni odrobić. Licealiści przyjdą do szkoły w dwie soboty - kwietniową i czerwcową.

 

"Dzieci musiały czekać 20-30 minut na autobusy"

 

Wolne mieli także uczniowie ze szkół w Staświnach, Rydzewie, Baniach Mazurskich, czy w Miłkach w woj. warmińsko-mazurskim. 

 

- Przy 20-stopniowym mrozie dzieci musiały czekać 20-30 minut na autobusy, które niestety nie dojechały - mówi Agnieszka Hryszko, polonistka z Zespołu Placówek Oświatowych w Miłkach. 

 

Poza problemami z dojazdem, klasy zdziesiątkowały także choroby uczniów. - Bywało tak, że w klasie 20-osobowej mieliśmy 5-6 uczniów - mówi nauczycielka Lidia Popczyńska.

 

Nauczyciele w pustych salach 

 

Szkół nikt jednak nie zamyka. Nauczyciele są i pracują, choć nieco inaczej niż zazwyczaj. 

 

- Jest okazja do tego, żeby uzupełnić dokumentację, sprawdzić testy. Mimo że nie ma dzieci w szkole, praca zawsze jakaś jest - mówi nauczyciel geografii Tomasz Zawada.

 

Wydarzenia

zdr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie