Mogli wyłudzić nawet 200 mln podatku VAT. Zarzuty dla 21 osób

Polska

Zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania pieniędzy usłyszało 21 osób, o których zatrzymaniu poinformowało w piątek Centralne Biuro Śledcze Policji. To kolejna grupa zatrzymanych związanych z gangiem, który w sumie mógł wyłudzić ponad 200 mln zł VAT.

Łącznie w tej sprawie jest podejrzanych 89 osób, na poczet przyszłych kar zabezpieczono majątek o wartości ponad 141 mln zł - podało w piątek CBŚP.

 

Ostatnie zatrzymania przeprowadzono w kilkunastu miejscach na terenie siedmiu województw. 21 osób doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, która nadzoruje śledztwo. Usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustw i naruszeń kodeksu karno-skarbowego. Zabezpieczono należące do podejrzanych nieruchomości o wartości 92 mln zł.

 

Prezesi istniejących tylko formalnie spółek

 

- Większość z zatrzymanych pełniła funkcję prezesów spółek, istniejących tylko formalnie, tworzonych przez przestępców w celu dokonywania fikcyjnego obrotu towarami - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu Bartosz Wójcik.

 

Funkcjonariusze lubelskiego zarządu CBŚP od ponad roku rozpracowują grupę, która pozorowała działalność gospodarczą, aby wyłudzać podatek VAT. Grupa działała od października 2014 r. do grudnia 2016 r.

 

Podejrzani stosowali mechanizm tzw. karuzeli podatkowej i znikającego podatnika. Tworzyli wiele firm, zarządzanych przez przypadkowe osoby, tzw. słupy, w różnych częściach kraju, także w Czechach i na Słowacji. Wzajemnie spółki te pozornie sprzedawały sobie towary, wraz z kolejnymi transakcjami ich wartość rosła. Zajmowali się też wyłudzaniem kredytów bankowych.

 

Towary sprowadzane z Czech i Słowacji

 

Pretekstem do wyłudzania podatku VAT był dokumentowany w fałszywych fakturach rzekomy wywóz za granicę towarów, ogniw fotowoltaicznych i bejcy ognioodpornej. Towary miały być sprowadzane z Czech i Słowacji.

 

Spośród podejrzanych w tej sprawie zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej postawiono 60 osobom. 25 osób zostało aresztowanych. Zarzut kierowania grupą przestępczą prokuratura postawiła w ubiegłym roku mieszkańcowi powiatu Biała Podlaska Grzegorzowi J. Mężczyzna był poszukiwany listem gończym, ponieważ uchylał się od odbycia kary 5 lat więzienia orzeczonej za inne przestępstwa.

 

Szefowi grupy grozi do 10 lat więzienia, jej członkom - do 8 lat więzienia.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie