Sejm uchwalił ustawę o e-receptach. Konsultacja przez internet wystarczy, żeby kupić leki

Polska
Sejm uchwalił ustawę o e-receptach. Konsultacja przez internet wystarczy, żeby kupić leki
pxhere/CC0 Public Domain

Uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa przewiduje możliwość wystawienia e-recepty bez osobistego badania pacjenta, po konsultacji za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. Obecnie przeprowadzany jest test oprogramowania. Od maja planowane jest wystawianie pierwszych e-recept dla pacjentów z Siedlec i Siemiatycz, gdzie prowadzony jest pilotaż.

Za uchwaleniem ustawy było 434 posłów, 2 przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

 

Rządowy projekt dotyczy nowelizacji ośmiu ustaw, w tym Prawa farmaceutycznego. Został on przygotowany w związku z wprowadzaniem recept elektronicznych. Rząd chce umożliwić m.in. wystawienie recepty bez osobistego zbadania pacjenta, a po konsultacji za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

 

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przekonywał w środę w Sejmie, że na wprowadzeniu elektronicznych recept, które od 2020 r. mają być wystawiane w każdym gabinecie lekarskim, skorzystają przede wszystkim osoby starsze. Pilotaż e-recepty od połowy lutego prowadzony jest w Siedlcach i Siemiatyczach.

 

Wydruk e-recepty

 

- Elektroniczne recepty będą zawierały rozwiązania, które umożliwią korzystanie niemal w identyczny sposób jak z recept papierowych, tzn. każdy pacjent na życzenie będzie mógł uzyskać wydruk informacyjny, który będzie zawierał informacje wypisywane obecnie na recepcie, czyli nazwę produktu i informacje o dawkowaniu - wskazał. Jak zaznaczył, wydruku pacjent nie będzie zostawiał w aptece, tak jak recepty obecnie, lecz będzie zabierał go ze sobą do domu.

 

Rządowy projekt przewiduje m.in. zmiany dotyczące sposobu podpisywania elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM), w tym e-recepty. Zaproponowano, by EDM mogła być podpisywana także za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego bezpłatnie w grudniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (obecnie może ona być podpisywana podpisem kwalifikowanym oraz przez profil zaufany ePUAP).

 

Projekt zmienia także przepisy regulujące kwestie związane z wystawianiem, realizacją i kontrolą recept (w tym wystawianych w postaci elektronicznej) oraz dotyczące sprawozdawczości aptek przekazywanej Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

 

Ponadto projekt modyfikuje niektóre przepisy dotyczące wystawiania zapotrzebowania na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przez podmioty wykonujące działalność leczniczą. Według rządu chodzi m.in. o "uszczelnienie" obrotu tymi produktami. 

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie