Sejm na kolejnym posiedzeniu zajmie się projektem ws. Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów

Polska
Sejm na kolejnym posiedzeniu zajmie się projektem ws. Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów
PAP/Tomasz Gzell

Debata nad prezydenckim projektem o ustanowieniu Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów odbędzie się na kolejnym posiedzeniu Sejmu - poinformował na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński. "Nie chcemy, by wartość ustawy została zagłuszona przez złe emocje" - wyjaśnił. Następne posiedzenie Sejmu zaplanowane jest w dniach 20-23 marca.

Prezydenckim projektem Sejm miał zająć się już na poprzednim posiedzeniu w dniach 6-8 lutego; marszałek Kuchciński poinformował wówczas, że po konsultacji zapadła jednak decyzja, iż projekt ten zostanie rozpatrzony podczas następnych obrad.

 

Zgodnie z harmonogramem obecnego posiedzenia Sejmu, prezydencki projekt ustawy miał być procedowany w środę po południu. Jednak Kuchciński poinformował we wtorek, że skonsultuje się z prezydentem Andrzejem Dudą i szefem MSZ ws. ewentualnego przeniesienia debaty nad projektem ustawy "na inny czas".

 

"Nie chcemy, by wartość ustawy o Polakach ratujących Żydów została zagłuszona przez złe emocje. Zdecydowałem, by debatę na jej temat przenieść na kolejne posiedzenie Sejmu" - napisał w środę na Twitterze marszałek Kuchciński.

 

Święto państwowe 

 

Prezydencki projekt zakłada, że Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej obchodzony będzie 17 marca. Posłowie sejmowej komisji Kultury i Środków Przekazu uznali, że właściwsza będzie data 24 marca - dzień mordu dokonanego na rodzinie Ulmów i żydowskich obywatelach chowanych przez nich. Według projektu, Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów będzie świętem państwowym.

 

Zgodnie z uzasadnieniem do prezydenckiego projektu ustanowienie tego dnia jest "wyrazem hołdu dla wszystkich, także nieznanych z imienia i nazwiska, obywateli RP, którzy przeciwstawili się terrorowi niemieckich nazistów, z narażeniem życia własnego i swoich bliskich udzielając pomocy prześladowanym bliźnim".

 

"Bardzo ważny element historii narodu polskiego"

 

"Dzisiaj suwerenna Polska, chcąc uczcić pamięć milionów ofiar Zagłady i rodaków, którzy spieszyli im na ratunek, czuje się zobowiązana do strzeżenia prawdy o tym, co zdarzyło się podczas okupacji naszego kraju przez hitlerowską III Rzeszę" - czytamy w uzasadnieniu.

 

"Zagłada zgotowana Żydom przez nazistowskie Niemcy i heroizm naszych rodaków ratujących żydowskich współobywateli, stanowią bardzo ważny element historii narodu polskiego. Te tragiczne, wspólne doświadczenia łączą Polaków i Żydów. Dlatego dla naszej wspólnej polsko-żydowskiej przyszłości, opartej na braterstwie i solidarności, zasadniczą wagę ma prawda i pamięć o nich. Na dzisiejszym pokoleniu spoczywa niezwykle odpowiedzialne zadanie upowszechniania rzetelnej wiedzy o tamtych wydarzeniach i ukazywania światu zapomnianych bohaterów II wojny światowej, którzy w godzinie ostatecznej próby nie zawahali się podjąć największego ryzyka dla ocalenia bliźnich" - głosi uzasadnienie do projektu.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie