"Prezydent zaakceptował wszystkie nazwiska". Łapiński ws. nominacji generalskich
- Wszystkie 14 nominacji generalskich były uzgodnione z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem; przesłano 14 nazwisk i prezydent Andrzej Duda zaakceptował wszystkie - powiedział w środę w RMF FM rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.
W ubiegłym tygodniu BBN poinformowało, że minister obrony przedstawił 14 kandydatur do awansów generalskich, a prezydent je zaakceptował. Szef MON zaproponował także, by nominacje wręczyć w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
Rzecznik prezydenta potwierdził, że do nominacji dojdzie w czwartek. Łapiński podkreślił, że wszystkie nominacje zostały uzgodnione z ministrem Błaszczakiem. - W toku uzgodnień przesłano 14 nazwisk i wszystkie pan prezydent zaakceptował - powiedział Łapiński.
- Tutaj była pełna zgoda, w pełnym porozumieniu - zaznaczył rzecznik prezydenta.
Mieli stopnie niższe niż przyporządkowane ich stanowiskom
Wśród awansowanych na stopnie generalskie są szef Sztabu Generalnego WP oraz dowódcy generalny i operacyjny rodzajów sił zbrojnych; nominacje na pierwszy stopień generalski/admiralski otrzyma siedmiu oficerów w stopniu pułkownika/komandora.
Z powodu sporu między MON i ośrodkiem prezydenckim awanse generalskie nie były wręczane 11 listopada ani 15 sierpnia ub. r.; szef SGWP i najwyżsi dowódcy mieli stopnie niższe niż przyporządkowane ich stanowiskom. Przyczyną braku awansów były - jak informowało BBN - rozbieżności koncepcji przyszłego systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi i toczące się prace nad nowym systemem.
Koncepcja MON nie przewidywała połączonego dowództwa
Zarówno ośrodek prezydencki, jak i MON zgadzały się, że należy zmienić dotychczasowy, obowiązujący od 2014 r. system - który wprowadził dwa główne dowództwa, a Sztab Generalny uczynił głównym ośrodkiem planowania, nie dowodzenia - i przywrócić odrębne dowództwa rodzajów sił zbrojnych. Koncepcja MON nie przewidywała jednak postulowanego przez BBN połączonego dowództwa, mającego koordynować współdziałanie sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych oraz obrony terytorialnej.
Resort obrony proponował powołanie inspektoratu szkolenia i dowodzenia, którego szef byłby mianowany przez ministra obrony, podczas gdy dowódców RSZ mianowałby prezydent. Na początku lutego zaczął prace zespół, opracowujący zmiany w strukturze dowódczej. Jak podkreślały we wspólnym komunikacie BBN i MON, zmiany zostaną dokonane w ścisłej współpracy strony prezydenckiej i rządowej. W skład zespołu weszli przedstawiciele MON, w tym Sztabu Generalnego WP oraz BBN.
"Jaruzelski w Wojsku Polskim doprowadził do antysemickich czystek"
Rząd na posiedzeniu w czwartek zajmie się projektem ustawy pozwalającym pozbawiać stopni wojskowych. Projektowana nowelizacja zakłada, że osoba, która z racji wieku lub stanu zdrowia nie podlega obowiązkowi służby wojskowej oraz żołnierze rezerwy, którzy byli członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) albo pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w ustawie lustracyjnej, mogą być pozbawieni stopnia oficerskiego lub podoficerskiego.
Jak podkreślił Łapiński, dyskusja o potrzebie zdegradowania członków WRON od dawna podnoszona jest w przestrzeni publicznej. - Jeśli dzisiaj, na przykład zbliżamy się do 50. rocznicy wydarzeń marcowych, Marca '68, to też warto powiedzieć, że jeszcze kilka miesięcy przed tymi wydarzeniami generał Jaruzelski był tym człowiekiem, który w Wojsku Polskim doprowadził do antysemickich czystek - mówił rzecznik.
Łapiński podkreślił, że sprawa pozbawiania stopni wojskowych jest poważna. - Może warto tę sprawę ostatecznie zakończyć, uporządkować pewne kwestie - ocenił.
"Symboliczne rozliczenie epoki Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej"
Projekt ustawy pozwalającej pozbawiać stopni wojskowych żołnierzy niebędących już w służbie czynnej, także pośmiertnie, zapowiadał były minister obrony Antoni Macierewicz. Pod koniec 2016 r. projekt został skierowany do konsultacji wewnątrzresortowych, w lipcu 2017 został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Jesienią ub. roku opublikowano stanowiska zgłoszone w ramach konsultacji i odpowiedzi wnioskodawcy.
Według projektu o pozbawieniu stopnia miałby decydować - wobec generałów i admirałów - prezydent, a w odniesieniu do pozostałych oficerów i podoficerów - minister obrony. Postępowanie byłoby wszczynane z urzędu lub na wniosek ministra obrony, IPN, Wojskowego Biura Historycznego, archiwów państwowych oraz organizacji kombatanckich i niepodległościowych. Pozbawienie miałoby formę postanowienia. Autorzy zwracają też uwagę, że w obowiązującym stanie prawnym nie ma możliwości pozbawienia stopnia wojskowego pośmiertnie.
Według uzasadnienia "projekt jest wynikiem licznych wystąpień organów i organizacji społecznych domagających się podjęcia prac nad pozbawieniem stopni wojskowych osób, które swoją postawą dokonywały czynów uwłaczających godności posiadanego stopnia wojskowego i tym samym podważyli wierność dla Rzeczypospolitej Polskiej".
"Projekt pozwoli na zadośćuczynienie społeczeństwu polskiemu i stanowić będzie symboliczne rozliczenie epoki Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" - przekonują autorzy.
Negatywne opinie o projekcie wyraziły Związek Żołnierzy Wojska Polskiego, Federacja Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów Sił Zbrojnych RP oraz Zrzeszenie Weteranów Działań poza Granicami Państwa. Zarzucały one projektowi naruszenie konstytucji i brak szacunku dla stopnia wojskowego, zwracały też uwagę, że kwestie pozbawienia stopnia są już wystarczająco uregulowane.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze