Trudniejsza droga polskich klubów do Ligi Mistrzów

Polska
Trudniejsza droga polskich klubów do Ligi Mistrzów
na zdj. Alexis Sanchez podczas meczu LM Sevilla - Manchester United, PAP/EPA/JOSE MANUEL VIDAL

UEFA potwierdziła zmiany, które od przyszłego sezonu nastąpią w rozgrywkach Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy - informuje polsatsport.pl. Oznacza to, że polskie kluby będą miały o wiele trudniej, by uzyskać awans do fazy grupowej tych rozgrywek

W fazie grupowej Ligi Mistrzów nadal będą grać 32 drużyny. Aż 26 klubów uzyska automatyczny awans, co oznacza, że do tego grona dołączy zaledwie 6 ekip z kwalifikacji.

 

Bezpośredni awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów uzyskają:

 

● triumfatorzy Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy z poprzedniego sezonu – 2 drużyny
● po cztery kluby z czterech najwyżej sklasyfikowanych lig (Hiszpania, Niemcy, Anglia, Włochy) – 16 drużyn
● po dwa kluby z lig sklasyfikowanych na pozycjach 5–6 (Francja, Rosja) – 4 drużyny
● mistrzowie z lig sklasyfikowanych na pozycjach 7–10 (Portugalia, Ukraina, Belgia, Turcja)  – 4 drużyny.

 

Przyjęto zasadę, że w UEFA Champions League nie może wystąpić więcej niż pięć klubów z jednego kraju. Dlatego, w przypadku, gdy zwycięzca Ligi Mistrzów uzyska awans poprzez rozgrywki ligowe, jego miejsce zajmie mistrz z ligi sklasyfikowanej na pozycji 11 (Czechy), a gdy w takiej sytuacji znajdzie się triumfator Ligi Europy, na jego miejsce wskoczy trzecia drużyna z ligi sklasyfikowanej na pozycji 5 (Francja).

 

Zmniejszenie liczby drużyn, które do fazy grupowej dostaną się poprzez kwalifikacje, oznacza, że trudniejszą drogę do elity będzie miał do pokonania mistrz Polski. Będą to aż cztery, a nie trzy rundy eliminacji, jak w poprzednich sezonach - informuje polsatsport.pl. W kwalifikacjach będą obowiązywały: ścieżka mistrzowska (4 ekipy awansują do fazy grupowej) oraz ligowa (z której awans uzyskają 2 zespoły).

 

Pierwsza runda eliminacji LM oraz LE została zaplanowana pomiędzy 10 i 19 lipca 2018 roku. Jeszcze wcześniej o awans do kwalifikacji powalczą mistrzowie najsłabszych federacji (Gibraltar, Andora, San Marino, Kosowo). Zwycięzca tej rywalizacji zagra w I rundzie eliminacji, wraz z 33. innymi drużynami; wśród nich znajdzie się m.in. mistrz Polski (20. miejsce ligi w klasyfikacji). W rundzie drugiej dołączą ekipy z lig sklasyfikowanych na miejscach 15–17.

 

W ścieżce ligowej, która rozegrana zostanie w trzech rundach, zagrają drużyny z trzecich miejsc w ligach sklasyfikowanych na miejscach 5–6 oraz drugie ekipy z lig 7–15. Drużyny, które odpadną w kwalifikacjach Ligi Mistrzów, będą miały szansę udziału w rozgrywkach Ligi Europy.

 

Zmianie ulegną również godziny rozgrywania spotkań w Lidze Mistrzów. W poprzednich sezonach stałą porą rozgrywania meczów była godzina 20.45, a od sezonu 2018/19 mecze będą organizowane w dwóch porach: o godzinie 18.55 oraz 21.00.

 

Dla kogo Liga Europy

 

Bezpośredni awans do fazy grupowej Ligi Europy uzyska 17 drużyn:

 

● po dwie drużyny z lig sklasyfikowanych na miejscach 1–5 – 10 drużyn
● po jednej ekipie z lig 6–12 – 7 drużyn

 

Do tego dojdą ekipy, które nie zdołały zakwalifikować się do fazy grupowej Ligi Mistrzów:

 

● wyeliminowane w ścieżce mistrzowskiej – 4 drużyny
● wyeliminowane w ścieżce ligowej – 6 drużyn.

 

W kwalifikacjach, podobnie jak w Lidze Mistrzów kluby będą rywalizowały w dwóch ścieżkach: ligowej (z udziałem wicemistrza, trzeciej drużyny polskiej ekstraklasy oraz zdobywcy Pucharu Polski) – z której awans uzyska 13 ekip oraz mistrzowskiej kluby wyeliminowane w kolejnych rundach kwalifikacji do Ligi Mistrzów) - 8 drużyn.

 

Polsat Sport

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie