Szósty zarzut i wniosek o areszt dla 21-latka z Gdańska. Nieoficjalnie: to wnuk Lecha Wałęsy

Polska
Szósty zarzut i wniosek o areszt dla 21-latka z Gdańska. Nieoficjalnie: to wnuk Lecha Wałęsy
flickr.com.Lukas Plewnia/zdj.ilustracyjne

Zarzut sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym postawiła we wtorek gdańska prokuratura Dominikowi W. Prokuratorzy wystąpią też do sądu z wnioskiem o aresztowanie 21-latka, według nieoficjalnych informacji - wnuka b. prezydenta Lecha Wałęsy.

O postawieniu 21-latkowi kolejnego, szóstego już zarzutu, poinformowała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk. Wyjaśniła, że zarzut umotywowany jest tym, że mężczyzna prowadził auto w stanie nietrzeźwości i nie mając prawa jazdy, a kierując samochodem - poruszał się od krawędzi do krawędzi jezdni, wjeżdżał również na chodnik, zmuszając pieszych do ucieczki i wykonywał manewry, w których wyniku uderzył w inne pojazdy.

 

Nie przyznał się do winy

 

Wawryniuk poinformowała, że "sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym" zagrożone jest karą do 8 lat więzienia. Dodała, że 21-latek nie przyznał się do popełnienia tego czynu.

 

Powiedziała też, że w związku z wysoką karą grożącą 21-latkowi oraz obawą matactwa z jego strony prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o jego aresztowanie.

 

Przed przesłuchaniem w prokuraturze policja przedstawiła Dominikowi W. pięć innych zarzutów, w tym kierowania autem pod wpływem alkoholu. Jak informowała oficer prasowa gdańskiej policji Karina Kamińska, badania toksykologiczne krwi wykazały że mężczyzna miał 1,88 promila alkoholu w organizmie.

 

Śledztwo będzie trwało

 

Kolejne zarzuty były związane ze znieważeniem policjantów, którzy zatrzymali mężczyznę, oraz ze "stosowaniem przemocy bądź gróźb w celu zmuszenia policjantów do odstąpienia od czynności". Piąty zarzut dotyczył uszkodzenia trzech aut.

 

Kamińska wyjaśniała, że policjanci nadal będą prowadzić dochodzenie w tej sprawie. W jego ramach najprawdopodobniej skierują do sądu wniosek o ukaranie mężczyzny za popełnione wykroczenia, czyli prowadzenie auta bez prawa jazdy, a także wykroczenia drogowe.

 

"Nie wykonywał poleceń i był agresywny"

 

W niedzielę wczesnym popołudniem gdańska policja otrzymała informację, że jedną z ulic na gdańskiej Oruni porusza się golf, którego kierowca ignoruje sygnały i znaki drogowe, przyspiesza i hamuje bez powodu. Auto miało też uderzyć w prawidłowo zaparkowane samochody i oddalić się.

 

Patrol, który udał się na miejsce, znalazł golfa porzuconego na środku jezdni. W pobliżu auta policja znalazła 21-latka, który - jak wynikało z zeznań świadków, kierował samochodem. Kamińska informowała, że funkcjonariusze "byli zmuszeni użyć wobec niego środków przymusu bezpośredniego, ponieważ nie wykonywał ich poleceń i był agresywny".

 

21-latek odmówił poddania się badaniu alkomatem, policjanci zawieźli go więc do jednej z placówek zdrowia na pobranie krwi. Mężczyzna trafił do aresztu.

 

Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez lokalne media, a potwierdzonych - także nieoficjalnie - wynika, że 21-latek to Dominik W. - wnuk byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Przed gdańskim sądem toczy się proces, w którym odpowiada on już za naruszenie nietykalności cielesnej kobiety.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie