Sąd skazał egipską piosenkarkę na karę więzienia za żart z Nilu

Świat
Sąd skazał egipską piosenkarkę na karę więzienia za żart z Nilu
Sherine Abdel-Wahab/Facebook.com

Sąd w Kairze skazał we wtorek wokalistkę Sherine na sześć miesięcy więzienia za żart z czystości Nilu. Jej stwierdzenie, że picie wody z tej rzeki powoduje choroby, uznano za "rozpowszechnianie fałszywych wiadomości". Wyrok nie jest prawomocny.

Do apelacji gwiazda egipskiej muzyki pop może przebywać na wolności, gdyż zapłaciła kaucję w wysokości 5 tys. funtów egipskich (ok. 965 złotych) - poinformował egipski dziennik "al-Ahram". Sąd nałożył na piosenkarkę również grzywnę w wysokości 10 tys. funtów egipskich (ok. 1930 złotych).

 

W listopadzie Sherine Abdel Wahab postawiono zarzut "obrazy państwa egipskiego" po tym, jak w internecie pojawiło się nagranie z jej koncertu. Podczas występu wokalistka została poproszona przez fana o wykonanie piosenki "Czy kiedykolwiek piłeś wodę z Nilu?". Artystka odpowiedziała, że "picie wody z Nilu powoduje schistosomatozę" (jest to choroba pasożytnicza). - Zamiast tego napij się Evian (marka wody - red.) - zażartowała.

 

Zakaz występów

 

Egipskie stowarzyszenie muzyków nałożyło 14 listopada na 37-letnią artystkę czasowy zakaz występowania na egipskich scenach za "nieuzasadnione szyderstwo z naszego drogiego Egiptu".

 

W wydanym w listopadzie oświadczeniu piosenkarka przeprosiła za "głupi żart" podczas koncertu, który jej zdaniem odbył się w 2016 roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. "Mój ukochany kraju, synowie mojego kraju, Egiptu, przepraszam was z całego serca za ból, jaki wam sprawiłam" - oświadczyła.

 

Jak podaje BBC, w ostatnich latach w wielu krajach dzięki programom rządowym znacznie zmniejszono odsetek zachorowalności na schistosomatozę. W 2016 roku władze w Egipcie rozpoczęły program walki z tą chorobą, na który przeznaczyły 10 mln dolarów.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie