Polska delegacja uda się do Izraela. W czwartek spotkanie zespołów ds. relacji

Polska
Polska delegacja uda się do Izraela. W czwartek spotkanie zespołów ds. relacji
Polsat News

Polska delegacja rządowa, pod przewodnictwem wiceministra spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego uda się do Izraela(na zaproszenie strony izraelskiej) - gdzie w czwartek dojdzie do spotkania zespołów - poinformowała kancelaria premiera. Wcześniej o wylocie polskiej delegacji w tym tygodniu mówił na konferencji dotyczącej ustawy o IPN Szewach Weiss.

- Polski rząd uzgodnił ze stroną izraelską termin spotkania zespołu ds. relacji polsko-izraelskich. To zespół, o którym rozmawiali podczas rozmowy telefonicznej premier Mateusz Morawiecki i premier Benjamin Netanjahu - powiedziała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

 

- Zarówno Polska, jak i Izrael chcą prowadzić realny dialog o wszystkich sprawach, które od miesiąca są w centrum zainteresowania naszych rządów i naszych społeczeństw - dodała.

 

Szefem delegacji Izraela na rozmowy z polską delegacją ws. konfliktu będzie dyrektor generalny izraelskiego resortu spraw zagranicznych Juwal Rotem - poinformował we wtorek rzecznik izraelskiej dyplomacji Emmanuel Nahszon.

 

Jak napisał na Twitterze rzecznik, dyskusje będą dotyczyć "polskiej ustawy, ochrony pamięci historycznej i wspólnych wysiłków, by uniknąć szkody dla badań naukowych i wolności słowa".

 

Bartosz Cichocki pytany w Polskim Radiu 24, jakie są jego oczekiwania w związku ze spotkaniem zespołów, odparł, że liczy, iż doprowadzi ono do "deeskalacji niepotrzebnego napięcia".

 

- Rozpocznie proces, w którym zbudujemy więcej zaufania we wzajemnych relacjach, że uruchomimy proces, który spowoduje upewnienie się obu naszych społeczeństw, polskiego i izraelskiego, że stoimy na gruncie prawdy historycznej i że nie ma wątpliwości co do gwarancji dla wolności badań historycznych - powiedział wiceszef MSZ.

 

Cichocki zastrzegł, że polscy przedstawiciele nie jadą do Izraela w celu negocjacji treści ustawy o IPN. - Nasz ustrój konstytucyjny nie przewiduje takiej formuły, żeby zespół premiera jechał do obcego państwa negocjować treść ustawodawstwa narodowego - wskazał.

 

- Jeśli będą jeszcze jakieś niejasności na tym etapie ze strony izraelskiej jak należy rozumieć zakres działania ustawy, to chętnie odpowiemy na te pytania - dodał. 

 

Zespół izraelski spotka się z polską delegacją

 

Kilka godzin wcześniej podczas konferencji "Gry dyplomatyczne. Nowela ustawy o IPN" na Uniwersytecie Warszawskim o rychłym wyjeździe polskiej delegacji do Izraela powiedział b. ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss.

 

- To bardzo ważna sprawa, bo w poniedziałek nasz zespół izraelski, który się spotka z delegacją polską - jutro, pojutrze - w piątek wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych - wyjaśnił.

 

Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela i USA

 

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy noweli ustawy o IPN nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

 

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

 

Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela i USA. Zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. 

 

polsatnews.pl, PAP

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie