Putin nakazał utworzyć korytarze humanitarne we Wschodniej Gucie

Świat
Putin nakazał utworzyć korytarze humanitarne we Wschodniej Gucie
PAP/EPA/MOHAMMED BADRA

Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał w poniedziałek wprowadzić w Syrii, we Wschodniej Gucie zawieszenie broni i utworzyć korytarze humanitarne, poprzez które rejon ten mogą opuścić cywile - poinformował szef rosyjskiego resortu obrony Siergiej Szojgu.

- Na rozkaz prezydenta Rosji i w celu uniknięcia strat wśród ludności cywilnej we Wschodniej Gucie codzienny rozejm humanitarny zostanie wprowadzony od 27 lutego od godz. 9 do godz. 14 - wyjaśnił minister na posiedzeniu kolegium Ministerstwa Obrony. Dodał, że bardziej szczegółowe informacje o warunkach zawieszenia broni zostaną "podane wkrótce".

 

Możliwe użycie broni chemicznej 

 

Szojgu przypomniał, że w sobotę Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję z żądaniem zaprowadzenia 30-dniowego zawieszenia broni we Wschodniej Gucie.

 

Wcześniej w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że sytuacja w Syrii, w szczególności we Wschodniej Gucie, jest bardzo niepokojąca, a przyczyną napięć są działania bojowników, którzy wykorzystują cywilów w charakterze żywych tarcz.

 

Dodał, że rosyjski resort obrony dysponuje informacjami dotyczącymi możliwego użycia broni chemicznej przez bojowników we Wschodniej Gucie.

 

Enklawa oblężona jest od 2013 roku

 

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział tymczasem, że 30-dniowe zawieszenie broni wejdzie w życie, kiedy wszystkie strony dojdą do porozumienia w kwestii sposobu jego wdrożenia. Podkreślił jednak, że przyjęta w sobotę przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucja z żądaniem zawieszenia broni nie obejmuje walk syryjskich sił wspieranych przez Rosję z terrorystami. Umową o zawieszeniu broni nie są objęci bojownicy Al-Nusry we Wschodniej Gucie i Idlibie - wyjaśnił.

 

W 2017 roku Wschodnia Guta włączona została do wyznaczonych przez Rosję, Iran i Turcję stref deeskalacji, ale nie zapewniło to bezpieczeństwa cywilom. Enklawa oblężona jest przez siły syryjskie od 2013 roku.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie