Od początku roku we Francji udaremniono dwa ataki terrorystyczne

Świat
Od początku roku we Francji udaremniono dwa ataki terrorystyczne
Wikimedia Commons/Daniel Stockman

Od stycznia we Francji udaremniono dwa planowane ataki terrorystyczne, w tym jeden na obiekt sportowy, a drugi na siły wojskowe - poinformował w niedzielę francuski minister spraw wewnętrznych Gerard Collomb.

W wywiadzie dla radia Europe 1, telewizji C-News i dziennika ekonomicznego "Les Echos" minister powiedział ogólnie, że zamachy te udaremniono "na południu" i "na zachodzie" Francji.

 

- Celem była młodzież - dodał, odnosząc się do planu ataku na - jak to ujął - "duży obiekt sportowy".

 

Szef francuskiego MSW powiadomił, że podejrzane osoby zostały zatrzymane i przebywają w areszcie. - W ten sposób udało nam się udaremnić te plany - dodał Collomb, ale nie ujawnił więcej szczegółów na temat aresztowania, ani celów ataków.

 

Zamknięto trzy meczety

 

Wskazał jedynie, że chodzi o osoby widniejące już w tzw. kartotece osób zradykalizowanych (FSPRT), która we Francji prowadzona jest od 2015 roku i ma zasadnicze znaczenie dla walki z terroryzmem. Figurują w niej osoby, które stosują przemoc bądź mogą się do niej uciekać. Są tam dane osobowe, adres, opis sytuacji prawnej, ewentualna opinia psychiatryczna, informacje o kontaktach z innymi radykałami.

 

Minister Collomb poinformował również, że w niedzielę we Francji zostały zamknięte trzy meczety - dwa na południowym wschodzie kraju i jeden w regionie paryskim - "ponieważ głoszono w nich pochwałę terroryzmu".

 

Według oficjalnych danych we Francji w 2017 roku udaremniono dwadzieścia ataków terrorystycznych.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze