Kancelaria Premiera upamiętni rotmistrza Pileckiego. Jedna z sal otrzyma jego imię

Polska
Kancelaria Premiera upamiętni rotmistrza Pileckiego. Jedna z sal otrzyma jego imię
WikimediaCommons/Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 pl
Gmach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

- W najbliższą środę, w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, reprezentacyjna sala w Kancelarii Premiera otrzyma imię rotmistrza Witolda Pileckiego - powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

- 28 lutego - w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - najważniejsza i najbardziej reprezentacyjna z sal w Kancelarii Premiera otrzyma imię rtm. Witolda Pileckiego: kawalerzysty, polskiego patrioty, osoby, która była gotowa poświęcić swoje życie dla Polski, czemu dał wyraz wielokrotnie - w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu - poinformował Michał Dworczyk.

 

Chodzi o Salę Obrazową, czyli miejsce, gdzie przyjmuje się delegacje zagraniczne, i gdzie organizowane są konferencje premierów i ministrów.

 

"Kochajcie swoją ziemię ojczystą"

 

Dworczyk poinformował, że w sali zostaną też umieszczone informacje o Pileckim i tablica z cytatem z jednego z listów rotmistrza: "Kochajcie swoją ziemię ojczystą. Kochajcie swoją święta wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem".

 

- To był list do dzieci, więc tym bardziej cieszymy się, że jedno z nich - pani Zofia Pilecka-Optułowicz będzie uczestniczyła w odsłonięciu tablicy i nadaniu sali imienia rotmistrza - powiedział Dworczyk.

 

Dworczyk podkreślił, że sala będzie miała "wymiar edukacyjny". - Odbywają się w niej protokolarne powitania delegacji zagranicznych; każda delegacja wchodząc będzie mijać tę tablicę; będzie to okazja do popularyzacji sylwetki rotmistrza Pileckiego - dodał.

 

Uroczystość nadania imienia rotmistrza Witolda Pileckiego sali będzie miała uroczystą oprawę: weźmie w niej udział premier Mateusz Morawiecki, szef KPRM Michał Dworczyk i kombatanci.

 

Informację o nadaniu sali w KPRM imienia rotmistrza Pileckiego jako pierwszy zamieścił portal wPolityce.pl.

 

Bohater obozu Auschwitz

 

Rotmistrz Witold Pilecki, oficer ZWZ-AK, w 1940 r. dobrowolnie poddał się wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie, 25 maja 1948 r.

 

Pilecki w 1947 r. został aresztowany przez UB; torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji, skazany został na karę śmierci.

 

Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy. Witold Pilecki pozostawił żonę, córkę i syna. Miejsce pochówku rotmistrza nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie zwłoki zakopano na wysypisku śmieci koło Cmentarza Powązkowskiego (tzw. kwatera Ł - łączka).

 

Do roku 1989 wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. W 2006 roku Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013 r. awansowany do stopnia pułkownika.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie