"Faszystowskie symbole na marszu narodowców w Hajnówce". Zawiadomienie do prokuratury

Polska

"Poproszę o przekonujące wytłumaczenie, czemu policja nie reaguje na naziolskie symbole na marszu w Hajnówce" - pisze jeden z internautów. "Krzyż Żelazny - hitlerowskie odznaczenie na torbie jednego z uczestników marszu skrajnej prawicy w Hajnówce" - przekonuje Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych; w sobotę wieczorem poinformował, że składa zawiadomienie do prokuratury.

"Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę", "Narodowa Hajnówka" - takie m.in. hasła skandowali uczestnicy III Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który w sobotę przeszedł ulicami Hajnówki (Podlaskie). Współorganizowany przez ONR Brygadę Podlaską i Patriotyczną Jagiellonię odbył się wbrew protestom wielu mieszkańców i władz miasta, które nazwały go "prowokacją".

 

"W ciszy i szacunku"

 

Narodowcy uczcili m.in. Romualda Rajsa "Burego". Według IPN dokonana przez jego oddział w styczniu i lutym 1946 r. pacyfikacja kilku miejscowości w okolicach Bielska Podlaskiego zamieszkałych przez prawosławną ludność białoruską "nosi znamiona ludobójstwa". Oddział "Burego" podpalił gospodarstwa, strzelał do mieszkańców; łącznie zabił 79 osób, w tym kobiety i dzieci.

 

Jak napisali po marszu jego organizatorzy "przebiegł w bardzo spokojnej i podniosłej atmosferze", a obok cerkwi "przeszedł w ciszy, z szacunku". 

Policja: 15 osób złamało prawo

 

Policja spisała i zatrzymała kilkanaście osób protestujących przeciw marszowi. Jak informuje, podjęła czynności "wobec 15 osób, które złamały prawo":  

"Hitlerowskie odznaczenie na torbie"

 

Ale wielu obserwatorów marszu zwróciło na coś całkiem innego, czego policja nie zauważyła. 

 

"(...) Dzisiaj spadkobiercy przedwojennych faszystów z ONR gloryfikują morderców. To tak, jakby w Oświęcimiu nieść na sztandarach podobiznę Rudolfa Hoessa, komendanta obozu koncentracyjnego. Krzyż Żelazny - hitlerowskie odznaczenie na torbie jednego z uczestników marszu skrajnej prawicy w Hajnówce. Ośrodek składa zawiadomienie do prokuratury" - poinformował w sobotę wieczorem na Facebooku Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

 

 

 

polsatnews.pl

dro/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie