Bieńkowska: nie możemy pozwolić na wyprowadzenie Europy z Polski

Polska

- Polska potrzebuje Europy, a Europa potrzebuje Polski; nie możemy pozwolić na wyprowadzenie Europy z Polski - powiedziała w sobotę podczas Rady Krajowej PO unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Elżbieta Bieńkowska.

Bieńkowska podkreśliła, że Polska wyłączyła się z dyskusji o UE.

 

- Od dwóch lat z niedowierzaniem patrzę, jak coraz mniejsze znaczenie w Unii Europejskiej ma polski głos. Polska z własnej woli wyłączyła się z rozmowy o UE, a ta dyskusja jest to dyskusja o tym, jakiej Europy chcemy. Czy chcemy Europy, w której dwa kraje mówią „dajcie nam pieniądze, otwórzcie nam granice gospodarcze, a poza tym zostawcie nas w spokoju" - zaznaczyła.

 

Komisarz przytoczyła słowa prof. Władysława Bartoszewskiego: "Polska potrzebuje Europy, Europa potrzebuje Polski". - Natomiast najważniejsze jest, abyśmy nie dali wyprowadzić Europy z Polski. Europa musi pozostać w nas - dodała.

 

"Potrzebujemy teraz być razem"


Bieńkowska oceniła, że Polska z własnej woli pozbawia się wpływu we Wspólnocie. - Polska zostaje sama i bezbronna w UE. Komuś to jest na rękę. Tylko, czy jest to na rękę Polakom - mówiła.

 

Według unijnej komisarz, Polska jest "skłócona" z większością krajów w Europie. - Kilkukrotnie ostrzegałam przedstawicieli naszego rządu, że brak umiejętności budowania koalicji prędzej, czy później zagrozi interesom naszego kraju i to tym interesom gospodarczym - podkreśliła.

 

Jak dodała, Polakom jest potrzebna nadzieja i wiara, że to, co jest teraz, minie. - Potrzebujemy teraz być razem. Wierzę, że potrafimy zmienić to, co teraz się dzieje – zaznaczyła.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie