Wiceszef MSZ: powiązanie środków unijnych z przyjęciem uchodźców byłoby błędem

Świat
Wiceszef MSZ: powiązanie środków unijnych z przyjęciem uchodźców byłoby błędem
Polsat News

Wiceszef MSZ Konrad Szymański ocenił w piątek w "Die Welt", że proponowane przez Niemcy powiązanie środków unijnych z przyjęciem uchodźców "byłoby błędem". Ostrzegł, że narzucenie rozwiązań w tej kwestii przez większość krajów UE wywołałoby kryzys polityczny.

- Niezależnie od tego, kto planuje taki polityczny manewr, mogę powiedzieć tylko, że byłby to błąd. Uważam, że unijny budżet powinien być skonstruowany tak, by umożliwiać realizację celów Wspólnoty w dziedzinie badań, obronności i infrastruktury - podkreślił wiceminister w wypowiedzi dla "Die Welt", opublikowanej na stronie internetowej tego niemieckiego dziennika.

 

"Nie pozwolimy na unieważnienie naszych kompetencji"

 

Szymański zapowiedział, że rząd w Warszawie uczyni wszystko, by uniknąć politycznego konfliktu wokół nowego wieloletniego budżetu UE. - Oczekujemy też jednak, że nasi partnerzy uwzględnią nasze oczekiwania - dodał.

 

Zaznaczył, że Polska w żadnym wypadku nie zaakceptuje kwotowego systemu rozdziału uchodźców między państwa UE. - Nigdy nie pozwolimy na unieważnienie naszych kompetencji w zakresie kontroli granic zewnętrznych i migracji - powiedział Szymański, dodając, że Polska nie poprze takiego mechanizmu podziału, nawet jeśli decyzja w tej sprawie zostanie podjęta głosami większości krajów unijnych.

 

"Wywoła to prawdziwy kryzys" 

 

Jeśli kwoty uchodźców zostaną wprowadzone decyzją większości wbrew woli kilku państw członkowskich, to wywoła to "prawdziwy kryzys polityczny z daleko idącymi skutkami dla jedności Unii" - podkreślił wiceszef polskiego MSZ.

 

W piątek w Brukseli odbędzie się nieformalny szczyt unijnych przywódców, na którym politycy mają omawiać m.in. budżet UE po 2020 roku oraz zmiany w funkcjonowaniu unijnych instytucji. Polskę będzie reprezentował premier Mateusz Morawiecki.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie